Home Názory Mlčoch z plechovky

Mlčoch z plechovky

Slovní spojení »hnus fialový« je lidovou stálicí mezi označeními pro cokoli vizuálně odporného. Málokdo si dnes ale pamatuje, proč toto označení vlastně vzniklo. Já si to taky nepamatuji, ani nevybavuji nic, co by původ oné lidové stálice nějak osvětlovalo. Není to důležité. Tohle ustálené rčení pro odpornost tu prostě je a jeho význam a vhodnost užití většina z vás zná. A když k tomu ještě navíc splyne ona »fialovost hnusná« doslova, do písmene, i co do jména, barvy a hnusu nejhnusnějšího, máme tu… PIVO. Si představte, jak se ten svět rychle vyvíjí. A chytře tentokrát, i když já s tím samozřejmě bytostně NESOUHLASÍM…

»Na jednom e-shopu v Česku se před několika dny objevilo pivo zesměšňující premiéra Petra Fialu (ODS). Plechovky s vyobrazením premiéra jako pohádkového krále Kazisvěta pojmenované ‚Fialovej hnus‘ začal prodávat podnikatel ve zdravé výživě Dušan Mesarč. ‚První balíčky už míří ke šťastným zákazníkům,‘ uvedl na svém facebooku u fotek, kdy plechovku nafotil s fekálním vozem v pozadí,« ujal se obhajoby obchodního příručího italské společnosti Ferrero můj oblíbený Seznam.

»Snaha prodávat touto formou půl litru piva za téměř sto korun vypovídá nejvíce o samotném panu podnikateli. Pan premiér mu nehodlá věnovat jakoukoliv pozornost, protože je to přesně to, co by si autor přál,« vzkázal vládní mluvčí Václav Smolka. (E-shop pivo nabízel za 99 Kč, nyní ho prodává za 59 Kč, pozn. red. Seznam).

FOTO – Facebook Dušan Mesarč

Cenu bych panu Mesarčovi ani omylem nevytýkal, stejně objemná plechovka plzničky v porovnání s těmi 59 korunami nestojí o moc méně, naopak bych vyzdvihl jeho důvtip, barevné cítění a smysl pro realitu a taky pro detail. Konec konců aspoň za mě nejde ani tak o obsah jako o obal. Byl-li bych sběratelem pivních plechovek, nenapsal bych si Ježíškovi o nic jiného.

Ještě k tomu zesměšnění, jak píše Seznam. Řekl bych, že »mlčoch z plechovky« (jeho dřívější přezdívka) tak dávno učinil sám, bez cizího zavinění. Večerníčkového Kluka z plakátu nahradil fialový mlčoch z plechovky. Fertig.

A víte, co? Já bych toho Mesarče zavřel. Až by zfialověl. Kam bychom došli, kdyby nám tu kdejaký Slovák, určitě Ficův agent, neřku-li proSSlovenský dezolát, mohl beztrestně zesměšňovat předsedu vlády, který to s námi se všemi spolu se SPOLU myslí poctivě.

Jan Čech

PS: Že se ale ten design plechovky vydařil, co?

PŘIDEJ KOMENTÁŘ

Please enter your comment!
Please enter your name here