Myslíte, že je to v pořádku? Za občanské hnutí Přísaha určitě ne

Rušení poboček České pošty je téma, které rezonuje celým českým prostorem. Česká pošta, tedy podnik se stoletou tradicí, který je ve vlastnictví státu, už dávno není, díky snahám managementu o nesmyslné prodejní akce a rozšiřování služeb o poštovní spořitelnu, ta pošta, která roznášela denní tisk, dopisy a pohlednice do všech domácností, která našim babičkám a dědečkům každého desátého přinesla důchod, kde chodily uniformované, usměvavé doručovatelky, které mnohdy byly i vrbami pro osamělé staříčky nebo nemocné, pošťačky a pošťáci, se kterými se dalo hovořit o všem, kteří měli porozumění pro vaše starosti, a proto, zejména do odlehlých lokalit, přibyl do tašky na kolečkách i pytlík rohlíků a dvacet deka gothaje, protože babičce Procházkové přijedou mladí až příští týden a ona už na autobus nedojde. A babička Procházková zase paní doručovatelce poděkovala papírovým sáčkem s vajíčky od domácích slepiček. Ano, to byla doba, kdy pošta fungovala pro lidi, měla smysl a plnila svůj úkol.

Víte, že za první republiky byly poštovní zaměstnanci pod penzí, chcete-li výsluhou? Ano, byli to státní zaměstnanci, kteří plnili své úkoly i v době války, a proto měli nárok na doživotní rentu.

Ale pošta nové doby? Darmo mluvit. Ze státního podniku, tedy z podniku plně vlastněného státem a řízeného ministerstvem vnitra, se stalo něco, co už s úkoly pošty mělo pramálo společného. Donáška letáků soukromých subjektů, protože to nese, prodej losů, což nám ostatně přinesla už doba před třiceti lety, nabídka tisíců časopisů, nabídka úvěrových produktů, spoření, bankovních služeb, hypoték, změnilo nejen tvář pošty, ale také tváře jejích zaměstnanců. Z usměvavých pošťáků se staly nevrlé, zamračené, uřícené, spěchající osoby v proužkovaných trikách. Mnohdy přišli s výhodnou nabídkou sprchového gelu, nebo zaručeného produktu na vyhlazení vrásek. A proč to všechno? Proto, aby vydělali na stále se zvětšující úřednický moloch, aby zaplatili ty produktové manažery, finanční poradce, ředitele, náměstky, poradce a další teplá místečka pro rodinné příslušníky, kamarády a známé.

Vrcholem všeho je, že Česká pošta vykazuje enormní dluhy a místo úspor v managementu prostě zruší většinu poboček.

Představa, že v krajském městě zůstanou 3 (slovy tři) pobočky České pošty je naprosto hororová. Zrušení poboček v takových lokalitách, jako jsou Karlovy Vary – Rybáře, kde zůstane jen depo (asi je také někdo bere jako pobočku), Karlovy Vary – Drahovice, kde v panelácích bydlí stovky seniorů, zrušení pobočky na největším sídlišti v šestnáctitisícovém Sokolově nebo jediné bezbariérové pobočky v Mariánských Lázních, to vše v době, kdy není dokončena digitalizace veřejné správy a kdy na Czech point dochází stále více lidí, to se zdá jako z románu sci-fi nebo naopak z doby temna. Jenže to není fantazie ani řádění jezuitských kněží, to je skutečnost, kterou nám přichystalo vedení státu, řádění vlády, přesněji řádění ministerstva vnitra, jeho vůdce Víta Rakušana a jeho dokonalého poradního sboru, ovšem rovněž draze placeného z rozpočtu státu.

A tak se ptám, až vyhodí tu spoustu doručovatelek a přepážkových pracovnic, obléknou si manažeři vytahaná trika s proužky, vyšisované kalhoty a vyrazí do ulic našich měst a obcí, aby doručili naše zásilky? Sednou si páni náměstci za přepážku pošty a budou vydávat sociální dávky od rána od sedmi do sedmi do večera? A bude to fungovat? Nebylo by od věci zkrouhnout šéfovské platy v řádech statisíců či v některých případech miliónů, propustit zbytečné rádoby manažery či rádoby poradce a snížit zbytečnou administrativu, zrušit zbytečná školení, zjednodušit celý poštovní aparát, zbavit se nehospodárných objektů, zanechat pokusů o podnikání a věnovat se tomu, k čemu tady pošta je? Být přístupný všem občanům v rozumných časech a v celém rozsahu povinností?

A co ti propuštění doručovatelé a přepážkoví pracovníci? Obsadí úřady práce, budou nějakou dobu pobírat dávky v nezaměstnanosti, které si budou muset vyzvednout na poště ve vzdálené lokalitě. Pak, pokud se jim poštěstí, nastoupí někam do montovny. Propouštěním těch skutečných, výkonných zaměstnanců, se služby nezlepší, ale povede to nenávratně k zániku služeb České pošty i k zániku České pošty s.p. jako takové!

Miroslav Haindl, Přísaha

Související články

1 KOMENTÁŘ

  1. Vy se tady snažíte napravovat a vylepšovat kapitalismus, jenže v zubožené ČR to chce radikální řez a hlubokou společenskou systémovou změnu. Je třeba nahradit nefunkční kapitalismus. Je třeba zavést společenský řád, který nebude obsahovat svinstva, proti kterým lidé v ČR masivně protestují a pořádají demonstrace. Nelze to odbýt slovy, že co jste si zvolili to máte. V článku žádné řešení není, jen okecávání a vylepšování kapitalismu.

Zanechte komentář

Please enter your comment!
Please enter your name here

- Advertisement -

Poslední zprávy