Nehledejte, vychovávejte

Bylo to ale hašteření kolem nového lodivoda fotbalového nároďáku. Konec konců před časem i kolem toho hokejového. Šilhavý-Jalonen OUT, a teď všichni, kdo takříkajíc mají do p*dele díru, hledali a hledali a hledali. Našli, moji rádcové, našli? Ale jo, našli. Zase na chvíli. Nejdříve Rulíka, potom Haška (Ivana). Dle mě zbytečná ztráta času. Honili se všichni ti s dírou za chimérou, přeloženo – za něčím, co nemá smysl. Nikoli ve smyslu, že trenér u reprezentace nemá smysl, někdo tam být musí, aby bylo koho uvést do zápisu o utkání, ale… Nic proti hledání, avšak hledat mají především hráče. Přesněji vychovávat.

Ono je vždycky snazší hledat klouzky, lišky a polohříbky než lanýže.

Roky tvrdím, že u obou reprezentací může být de facto kdokoli z těch klouzků a nic nezmůže, poněvadž u nás nerostou ty lanýže. Neumíme si je vypěstovat. A bez nich může sedět na lavičce nebo stát na střídačce klidně Scotty Bowman (historicky nejúspěšnější kouč NHL s devíti Stanley Cup) nebo José Mourinho s asistentem Pepem Guardiolou a herní projev bude úplně stejný jako včera s Haškem proti Arménii. Mně to vážně vyrazilo dech, a že jsem si už zvykl na ledasco, kam až se český fotbal propadá. To snad i osmdesátiletý účastník nejdelší trasy pražsko-prčického pochodu je v závěru sedmdesáti kilometrové trasy pohyblivější, čipernější a svěžejší než úterní Haškova jedenáctka. Pohybově to bylo bago internacionálů 65+, ještě navíc bez té jejich technické vyspělosti.

Kde nic není, ani smrt nebere, sedí v tomto případě sice jako ulité, nicméně už by se konečně měl někdo kompetentní zabývat tím, jak nastavit celý tréninkový proces přípravkami počínaje, aby kde brát bylo.

Kdyby se připisovala stejná důležitost výchově budoucích fotbalistů (hokejistů) jako výběru reprezentačních trenérů, vozili bychom z evropských a světových šampionátů a olympiád medaile. S nadsázkou nikoli přehnanou řečeno – v Naganu nemusel stát na střídačce nikdo a medaile by cinkla tak jako tak (a i tak, kdyby tam překážel Lojza), poněvadž tým měl obrovskou konkurenceschopnou kvalitu. A opačně – bez této kvality… ale to už bych se s tím Bowmanem a Mourinhem opakoval… Byl to v úterý večer hodně truchlivý zážitek…

Martin Kalous

Související články

Zanechte komentář

Please enter your comment!
Please enter your name here

- Advertisement -

Poslední zprávy