Podraz a evidentní záměr, blbost anebo něco jiného?

Zdá se, jako by agentura pro výzkum veřejného mínění STEM/MARK, která zveřejnila průzkum známosti lídrů kandidátek třiceti stran do Evropského parlamentu, rozhodovala místo Nejvyššího správního soudu (NSS).

Před třemi týdny Šmardův Lidový dům podal zmatenou stížnost na existenci kandidátky ČSSD ve volbách do Evropského parlamentu. Agentura STEM/MARK jako by počítala už dopředu s tím, že kandidátka ČSSD do EP bude v souladu s přáním Šmardy a jeho loutkovodičů smetena z povrchu zemského. To se nestalo. NSS projevil velkou korektnost a úctu k právu a rozhodl ve prospěch ČSSD.

Kam zmizel Mlíkař?

V dnešním přehledu, který vydaly mj. Novinky.cz z průzkumu agentury STEM/MARK, se objevuje dokonce pořadí známosti špičkových kandidátů podle stran kandidujících ve volbách do EP. A tak se dozvídáme, že famózní známost ve veřejnosti má paní Nerudová (87 %), za ní pan Zaorálek (84 %) etc. A v druhé, tedy v poslední části tabulky jsou uvedeni pánové Mach (28 %), Kolaja (25 %) a dokonce s 11 % i lídryně kandidátky strany Zelených.

Ale Mlíkař – tedy bývalý český premiér, u něhož se důvodně dá předpokládat vysoká známost ze strany českých občanů, jaksi chybí… Jeho známost tedy nedosahuje ani úrovně 11 % lídryně kandidátky Zelených? Anebo je to všechno jinak? Byl Mlíkař vyřazen už dopředu z jakéhokoliv průzkumu, aby prostě nerušil zažité kruhy – kdo může a má být zvolen do EP? Nebo jsou pohnutky toho ještě nižší anebo dokonce ty nejnižší?

V každém případě vedení ČSSD už před časem, při zveřejnění ještě méně reprezentativního průzkumu, apelovalo dopisem na vedení společnosti STEM/MARK, aby zjednalo v této věci nápravu. Pánové zřejmě nejsou ochotni či schopni takovou nápravu zjednat. Je to drsné ovlivnění volební kampaně, které nás posunuje směrem ke státům, které se zrovna nepyšní vzorovou demokracií.

Nezbývá nic jiného, nežli předat celou záležitost právnímu zástupci strany. Celou věc lze totiž hodnotit jako dezinformaci s cílem ovlivnit volby.

Jiří Paroubek

Související články

1 KOMENTÁŘ

  1. Pan Paroubek pláče hezky, ale asi na špatném hrobě… Na webu stemmark.cz je celý výzkum i s Metodickou poznámkou: “Vzhledem k velkému počtu kandidujících subjektů (celkem 30) by nebylo z hlediska sběru dat možné předčítat/nabízet respondentům kompletní seznam politických stran a jejich lídrů. V rámci polouzavřené otázky na volební preference byl předložen výčet těch, které by pravděpodobně překročily volební zisk 1,5 %. Respondent měl možnost uvést libovolné další subjekty. V další části dotazníku byl respondent dotázán, zda zná některé lídry/lídryně kandidátek v eurovolbách. Pokud odpověděl, že ano, byla mu položena otevřená otázka na jména, která se mu vybaví. Žádné jiné jméno se v takto testované znalosti neobjevilo častěji než 10 jmen, která jsou prezentována v rámci tiskové zprávy a u kterých byla navíc zjišťována i navozená znalost a další atributy.”
    S tím asi právní zástupce strany moc neudělá…
    Otázkou je, zda opravdu mezi 1008 dotazovanými bylo méně než 100, kteří by si jméno lídra ČSSD nevybavili – pokud by to byla pravda, něco je někde hodně špatně…

Zanechte komentář

Please enter your comment!
Please enter your name here

- Advertisement -

Poslední zprávy