Fialovo znehodnocení akce odborářů a značné části našeho produktivního obyvatelstva, které v pondělí demonstrovalo svůj nesouhlas s vládním balíčkem, je ukázkou, jak jednat s opozičními názory. Aby dodal váhy tomu, co řekl, zajel si za vládní peníze podívat se na krávy bratra ministra Jurečky. Tím dokázal, že mu vůbec nejde o nějaké úspory a odepsání dluhů, ale o získání peněz na jiné účely, než oficiálně proklamuje. Navíc jako »slušný« předseda vlády, jako »slušná« jím řízená vláda vůbec a vlastně obě komory parlamentu, které zatím ovládá pravice, si nadále drží své vysoké platy, které si přidělili počátkem tohoto roku. Jak chápat tento stav, jenž je v úplném rozporu s tím, co navenek Fiala hlásá, tedy, že se všude musí šetřit?
Pondělní stávky a demonstrace nelze zjednodušeně vztáhnout jen na těch několik tisíc lidí, kteří se shromáždili na Malostranském náměstí. Tam byla jen viditelná část. Stávkovaly totiž také velké a malé závody a s nimi často jejich majitelé, nepracovalo se v mladoboleslavské škodovce a v Toyotě Motor v Kolíně, neučilo se v sedmdesáti třech procentech škol, alespoň vestami se připojili autobusáci. Připojili se, jak jsem zjistil, veřejně i někteří policisté a mnozí státní úředníci. Jen vojáci zůstali mimo. Ostatně nemají proč demonstrovat. Jsou protežovaným povoláním, dostanou zbytečná a zároveň předražená americká letadla a další techniku z amerických zbrojovek.
Musíme šetřit, zdůrazňuje pan premiér, aby naše děti nebyly zadlužené. Proto se ubírá důchodcům, kteří už z velké části nemají na to jít demonstrovat, zasazují se smrtící rány malým i velkým podnikům, inflací se odčerpává kupní síla a tím se vlastně omezuje výroba, aby se lidé ocitali v dluhové pasti. Při tom se posílají za miliardy zbraně na Ukrajinu, a jak v Itálii sdělil místnímu tisku náš pan vrchní generál, budeme je dále dodávat, ať to stojí, co to stojí. Jde totiž o naši, tedy jejich, prestiž. Hlavně, že se to všechno nedotkne členů vlády, poslanců správných stran, platu premiéra, prezidenta a jeho armádních výsluh.
Musíme ušetřit, když ukrajinským běžencům, z nichž mnozí sem přišli z míst, kde se nebojuje a je klid, jsme měsíce dávali příspěvky, které by jim mnozí naši občané mohli závidět. Mají tak vysokou životní úroveň, že si zde u nás mohou koupit drahá auta, otevírají se jim ukrajinské třídy v našich školách, tisknou učebnice, mají svůj televizní kanál, zřizují si zde svou poštu, ubytovali jsme je příkladně a oni myslí, že je to navždycky.
Všiml si někdy pan premiér, jenž se nechal fotografovat, jak nakupuje v německém obchodu, že veliká část našich obyvatel čeká na slevy a »akce«, aby co nejvíc ušetřila?
Možná, že při pondělní demonstraci se na tribuně objevil nesourodý spolek, ale to jen dokazuje, že nejen »levicoví« odboráři kritizují vládu a přejí si její odchod. Ta s ním ovšem nespěchá. Příliš mnoha kamarádům dala dobře placená místa na ministerstvech a centrálních úřadech a oni by také pak museli odejít. Co by pak dělali? Že by zemřeli hladem? Těžko, »naspořili« si už dost a stačila na to jen část vládnutí, které jí přidělují volby. Proto lidé s hrůzou čekají, co zase vymyslí údajní odborníci na svých místech.
Napsal jsem »odborníci«. Vlastně zopakoval jsem slova pana Fialy. Je tedy podle něho odborníkem na armádu paní málo vzdělaná Černochová, jež získala ostruhy za bankovní přepážkou? Je odborníkem v zemědělství pan Výborný, absolvent olomoucké teologie, jenž se živil jako středoškolský kantor dějepisu? Je odborníkem pan Lipavský, ministr zahraničí, jenž nikdy před tím nezastával v diplomacii nějaké místo a který svým vzdělání bakalář zdaleka nedosahuje ani průměr vzdělanosti na jeho ministerstvu? Tak lze pokračovat. Možná paní Langšádlovou, panem Stanjurou, atd. Předsedkyni TOP 09 nebylo možno vzhledem k její naprosté nekompetentnosti svěřit žádný resort a tak získala nakonec prestižní místo předsedkyně Sněmovny.
Pan Fiala ve svých vystoupeních nemůže pochopitelně stávku hodnotit správně. Musel by přiznat propadnutí celé pětikoalice. To ovšem nelze. Potřebuje se zabezpečit pro další období vládnutí. Proto už jeho kolegové vypustili z úst informaci o tom, že je třeba přejít urychleně na euro, že není námitek, aby se Evropská unie stala federací a o všem podstatném se za všechny rozhodovalo v Bruselu, tedy nejen o sociálních záležitostech, ale i o válce a míru, že s těmi Benešovými dekrety je třeba něco udělat, protože vlastně už »vyčichly«, že svět se buduje pro mladé, kterým lze vsugerovat všechno. Proto starým, kteří často nejsou voliči pětikoaličních stran, je snad třeba dokonce omezit jejich volební právo a sebrat řidičáky a poněkud omezit práva daná Ústavou, protože ne každý ví, co je pro něho správné a co nikoli. Šíření dezinformací, tedy mít jiný názor, je proto »v rozporu se základním zaměřením státu a Evropské unie či NATO«. Navíc »velký bratr« tam za mořem by nebyl rád.
Pan Fiala tak svým přístupem dokázal, že ke kravám má blíž než k problémům lidí, a to bychom si měli zapamatovat. Prohlásit, že vše bylo jen Středulovým volebním tahem, jenž mu má dopomoci do Senátu, je hloupost, i když já osobně pana předsedu odborů nemusím, protože toho, kdo své voliče vyzval, aby volili pravicovou ekonomku Nerudovou, když sám odstoupil z kandidátky, si nemohu vážit jako odpovědného politika.
Jiří Vábr