Home Názory Přísaha chce přísnější tresty za násilí na dětech a mladistvých!

Přísaha chce přísnější tresty za násilí na dětech a mladistvých!

Případ nezletilé dívky, kterou několik let opakovaně znásilňoval nevlastní otec a odešel od soudu jen s podmínkou, mě hluboce zasáhl a je bohužel dalším důkazem toho, že se u nás této problematice nevěnuje patřičná pozornost. Čísla jsou přitom alarmující. Ročně u nás dochází k zhruba 12 tisícům znásilnění. Jen loni policisté řešili šílených 680 případů zneužívání mladistvých a z toho celých 37 případů se dokonce týkalo předškolních dětí.

Jak je možné, že podle statistik odchází každý druhý pachatel znásilnění od soudu JEN s podmínkou? Proč nemáme dostatek soudních znalců, a co je ještě horší, proč nepodléhají prakticky ani žádné kontrole? Podle bývalého ředitele odboru soudních znalců Martina Richtera mělo ministerstvo spravedlnosti na základě změny Zákona o znalcích zajistit alespoň 65 lidí, kteří by měli práci soudních znalců kontrolovat. Podle Richtera jich ale ministerstvo nemá ani třetinu a nemůže dle jeho slov kvalitu znaleckých posudků vůbec zkoumat. Lehce pak tedy může vzniknout posudek, že znásilnění nemá na poškozenou negativní vliv, přestože trpí depresemi a opakovaně páchá sebevraždu. Znásilnění bývá taky bohužel často zlehčováno a chybí i komplexní podpora obětem násilí. To vše je třeba řešit a jen samotná změna definice nestačí!

Za Přísahu dlouhodobě prosazujeme povinné vzdělávání soudců podle jejich zaměření. Tak, aby kromě právních znalostí disponovali i potřebnými poznatky v oblasti, o které rozhodují. Ministerstvo spravedlnosti musí dále zajistit dostatek soudních znalců a nastavit účinné kontrolní mechanismy jejich práce. Chceme přísnější tresty za násilí na dětech, zákaz práce s dětmi pro ty, kteří byli za podobné delikty v minulosti trestáni a také větší ekonomickou, právní i psychologickou podporu pro oběti násilí.

Znásilnění je ohavný trestný čin a musí za něj padat přísné tresty. A zvlášť, když se týká mladistvých a dětí! Nejen proto, že se oběti vzhledem ke svému věku nemají šanci nijak bránit, ale taky proto, že to jejich křehkou dětskou psychiku může poznamenat mnohdy na celý život.

Karolína Kubisková, místopředsedkyně Přísahy

PŘIDEJ KOMENTÁŘ

Please enter your comment!
Please enter your name here