Průzkum agentury SANEP – katastrofa pro ČSSD

Jediná agentura pro výzkum veřejného mínění, která v Česku není součástí kartelu agentur pro výzkum veřejného mínění, jež se pokoušejí svými odhady, prováděnými na úrovni haruspiků, formovat veřejné mínění u nás, je SANEP.

Je také zajímavé, že se žádná výzkumná agentura teď nezabývá např. zjištěním, jak se lidé dívají na snižování počtu poštovních filiálek po Česku anebo na zmrzačení valorizačního vzorce. Na to prostě agentury, které jsou součástí kartelu, nemají odvahu anebo jim chybí spíš chuť. Anebo tyto průzkumy k dispozici mají, jen je nezveřejňují.

Naproti tomu agentura SANEP, která se vždy opírá o podstatně větší vzorky respondentů nežli agentury zmíněného kartelu (řekl bych, že v souhrnu všech těchto agentur počty respondentů nikdy nepřesáhnou počty agentury SANEP), se alespoň pro mě stává podstatně věrohodnější ve svých odhadech, protože je dokážu chápat selským rozumem. V současné krizové situaci přeci nutně musí růst volební preference obou opozičních parlamentních stran. V jednom z průzkumů nejmenované agentury, která je součástí kartelu, zveřejněného nedávno v ČT, dokonce vládní strany (koalice SPOLU) převýšily v preferencích hnutí ANO. Neobešlo se to pochopitelně bez velkého jásotu jistého známého moderátora ČT.

V průzkumu SANEP z března má hnutí ANO 33,1 % preferencí, což je navýšení o 0,4 % proti předchozímu měsíci. Můj odhad po prezidentské volbě byl, že hnutí ANO může získat určitou část voličů A. Babiše, kteří dosud nevolili hnutí ANO. Odhadl bych tento potenciál značky Babiš – hnutí ANO na 35 %.

Druhá opoziční strana, SPD, sice v předchozích měsících poněkud ztratila, ale oproti únoru zvýšila své preference na 9,6 % (nárůst meziměsíčně o 0,3 %).

Z vládních stran zažívají rozvoj preferencí pouze Piráti. Těm volební podpora vzrostla meziměsíčně v březnu na 9,9 %, tedy o 2 %. Je to možná pro někoho překvapivé, ale nejspíš to bude důsledkem toho, že Piráti prostě nedělají nic. Nemají viditelné resorty. Jejich předseda Bartoš se ukryl na resortu pro místní rozvoj a než občané přijdou na to, že nezpracoval žádný konkrétní návrh zákona, podle kterého by se daly stavět např. komunální byty anebo sociální byty, bude konec volebního období. A ve vřavě volební kampaně budou všichni slibovat výstavbu desítek tisíc nových bytů, aby pak neudělali ve finále znovu vůbec nic.

Další vládní strany, pokud by kandidovaly samostatně – by propadly roštem 5% hranice volební podpory, bez které se neobejde vstup té které strany do Poslanecké sněmovny.

V březnu by preference STAN dosáhly 4,3 %, TOP 09 – 4,1 % a KDU-ČSL – 3,4 %. Nepochybuji o tom, že tyto strany budou mít zájem udržet společnou předvolební koalici s ODS a ještě ji posílit o STAN. Po zkušenostech, které Piráti udělali s hnutím STAN, je nepravděpodobné, že by byli ochotni ještě jednou podlehnout omylu a vytvořit se STAN předvolební koalici.

Podle agentury SANEP se již etablovanou součástí volebních průzkumů této agentury stává nová strana PRO s 6,4 % preferencí. Tyto své preference oproti předchozímu měsíci velmi mírně zvýšila.

Prostě strana PRO stahuje k sobě frustrované a nespokojené voliče, a to nejrůznějších názorových skupin. Od milovníků bývalého režimu až po antivaxery, odpůrce EU, NATO apod.

Zvláštním příběhem je ČSSD, která ještě v posledním průzkumu veřejného mínění agentury SANEP získala 3 % preferencí. Nyní již ani tato úroveň preferencí u této strany nebyla dosažena.

Je to smutný debakl a další krok k zničení toho mála, co zejména ze sociální demokracie ještě zbylo.

Naši »prezidentotvůrci«, kteří sní o vytvoření krotké, provládní »moderní levicové strany«, nejlépe na bázi »obrození sociální demokracie«, zřejmě dokázali »zařídit« u některých agentur, že se jak blesk z čistého nebe objevila ČSSD téměř mezi premianty. Nebyly to žádné zázraky, ale prý dosahuje 5 % volebních preferencí. Tyto agentury to mohou bez jakéhokoliv rizika dnes tvrdit, byť je to tvrzení velmi přehnané, prostě proto, že nejbližší volby se uskuteční až za rok a čtvrt. A takový rok si s preferencemi, aby neztratily úplně svou důvěryhodnost, mohou v podstatě dělat, co chtějí. Ovšem pak najednou v těch posledních týdnech před volbami dojde k závažným přesunům čísel preferencí a po volbách pak k velkému pláči.

Zkrátka Šmardovo vedení ČSSD by se mělo vymanit z vlivu lidí, jako jsou Pokorný a »prezidentotvůrci«, kteří vedou to, co z té kdysi slavné strany zbylo, do volební propasti.

Jiří Paroubek

Související články

1 KOMENTÁŘ

Zanechte komentář

Please enter your comment!
Please enter your name here

- Advertisement -

Poslední zprávy