Prvňáci a mobilizace

Jsem teď jaksi na rozpacích a pro jistotu jsem se hned zrána objednal u známého psychologa, aby mně udělal aspoň základní testy. Ztrácím trochu půdu pod nohama, neboť začínám pochybovat o svém duševním zdraví, ptaje se sám sebe – jsi blázen ty nebo ti kolem tebe? Přečetl jsem si na seznamzpravy.cz článek o tom, jak jsou malé děti sotva školou povinné vystrašeni z protiválečné rétoriky Andreje Babiše. Jo, z protiválečné, a sice v kontextu toho, jak AB varuje před válečnými choutkami generála na penzi.

Abyste se dostali do obrazu, oč kráčí, ocituji vám ty nejkřiklavější pasáže z onoho článku, které mě donutily vyhledat tu odbornou pomoc:

– Devítiletý syn Jana Stejskala minulý týden přišel ze školy s tím, že debatu ve třetí třídě ovládla dvě volební hesla Andreje Babiše (ANO), kterými útočí na svého soka Petra Pavla.

– »Spolužáci mu říkali, že když bude prezidentem Petr Pavel, bude v Čechách válka,« reprodukuje Stejskal slova svého syna.

– »Syn se vrátil domů a hned se mě ptal, jestli opravdu po zvolení generála Pavla přijde mobilizace a půjdeme do války, a to je v první třídě,« popisuje Daniel.

– Se synem se o volbách bavil zrovna večer před vášnivou školní diskuzí, a tak se chlapec nenechal na rozdíl od jiných spolužáků vystrašit nepravdivou hrozbou válečným konfliktem. Spíše mu vadilo, že kamarádi ve škole nevěřili jeho protiargumentům. To další rodič, se kterými Seznam Zprávy mluvily, už připustil, že jeho syna debata ve třídě vyplašila.

Už si »live« a barvitě představuji tu debatu devítiletých kluků. Neshazuji to, ani nepodceňuji, ale sakra mě to tahá za uši. Mám snad vzít za bernou minci, že ledva čtoucí prvňák ví, co je to mobilizace? Nebo že fundovaně protiargumentuje, že Pavel nás do války nezatáhne, a když s tím u spolužáků neuspěje, je z toho takříkajíc na prášky?

Nechce se mi tomu věřit. Jestli je tohle celé vymyšlené a namířené proti oligarchovi, budiž… Horší variantou by bylo, byla-li by to pravda. To bych se musel otřást hnusem a odporem, čím jsme to takhle malým dětem zaneřádili hlavy. Radši tomu sám pro sebe věřit nebudu. Budu se chlácholit tím, že se jedná o »fejk«, o vykonstruované příběhy, jak co nejvíce hnoje nakydat na Babiše. V opačném případě bychom dětem kradli dětství. Vyloučit se to nedá. Vzhledem k fanatickému antibabišismu, morálních hranic neznaje.

»Zběsilost davu je vždy velmi blízká šílenství.« Autora této myšlenky si už nepamatuji, nicméně podstatu trefuje náramně. Ještěže ta předprezidentská divočina za pár dnů skončí. Nerad bych se dočkal toho, že by např. prvňáci ze Základní školy v Horní Dolní vyrazili na Václavák demonstrativně podpořit našeho novodobého generalissima. S hektarovou standardou NATO a o nic méně rozlehlými transparenty »BOJÍME SE MOBILIZACE«, a proto »PAVEL NA HRAD«…

Jan Čech

Související články

1 KOMENTÁŘ

  1. Devítiletý kluk, tedy čtvrťák, jistě ví, co je to mobilizace. Alespoň za nás, v 80. letech, to tak bývalo.

    Ovšem historkám na Seznamu není třeba věřit, už jsou tam pomalu stejní pohádkáři, jako v ČT.

Zanechte komentář

Please enter your comment!
Please enter your name here

- Advertisement -

Poslední zprávy