Home Názory Spíchnuli to horkou jehlou s velvyslancem

Spíchnuli to horkou jehlou s velvyslancem

Nejsem právník, ale na druhou stranu nejsem úplně blbej, abych se logicky neuměl zeptat. A tohle mě sakra zajímá, když to nezajímá právníky. Podívejte se, tohle napsala chodící 3. světová válka alias Černochová na sociální síť X:

»Slíbila jsem, že smlouva na americké letouny F-35 bude uzavřena nejpozději do konce března a dnes jsem tento slib splnila podpisem memoranda s @bijan z @USEmbassyPrague. Touto mezivládní dohodou vstupuje naše země a také @ArmadaCR do nové éry. Do éry, kdy se nejenom vojáky, ale už i moderní technikou, řadíme do první ligy evropských členů @NATO. Stroje 5. generace jsou totiž páteřním letounem Severoatlantické aliance. Jejich pořízením navíc dojde ke zvýšení bojeschopnosti české armády.«

Jako neprávník, avšak neblbej, táži se právníků, avšak netečnejch: Může mezivládní dohodu takového významu vůbec podepsat »jen« velvyslanec? Chápu, že zastupuje svoji zemi, nicméně je toto v jeho kompetenci? Přece rovnocenným partnerem ministryně obrany by měl být zase ministr obrany – pokud ještě žije…? Pokud ne, potom jeho zástupce. Ale velvyslanec? S tímhle se setkávám absolutně poprvé, a že v politické novinařině nejsem žádný kandrdas.

Nevylučuji samozřejmě, že to možné je, ale kam se pak poděla nějaká diplomatická důstojnost? Úcta a respekt k protistraně (té americké vůči té české)? Když už jsem tím podpisem coby občan ČR ostříhaný dohola, tak aspoň od zdatného holiče a ne od nějakého smetáka s tupými nůžkami – ve smyslu: když do pekla, tak na pořádném koni… To je, jako kdybyste kupovali činžák a smlouvu s vámi místo majitele podepisoval obyčejný domovník.

Nelíbí se mi to, hodně tu cosi smrdí. Všechno je to nějak šité horkou jehlou… už aby to hlavně bylo podškrtnuté. Jistě, nic se neděje náhodně. Podle mě souvisí ten spěch s letošními americkými prezidentskými volbami, poněvadž Trump jasně dává najevo, že v momentě zvolení si s Putinem sedne k jednacímu stolu a domluví se na ukončení války. Potom by Černochová mnohem obtížněji nákup těch stíhacích nesmyslů za takovou »raketu« obhajovala. Úkoly nadřízených zpoza oceánu je nutno plnit, dokud to jde, resp. dokud je v Bílém domě někdo, kdo ani neví, že tam je…

Navzdory všemu tomu si myslím, že F-35 z tohoto kontraktu v České republice nikdy nespatříme. Ani jednu. To se spíš budu chodit dívat do Valdic na Černochovou… A rád.

Robert Fish

1 KOMENTÁŘ

  1. Pamatuji si, jak v raných 90. letech, v době kdy Havel se svou kamarilou cpal naši republiku do NATO, Američani poslali k jednání na ministerstvu obrany obyčejného amerického seržanta. Místo toho, aby Češi seržanta vykopli z brány do Tychonovy ulice a nebavili se s ním, seběhli se plukovníci na ministerstvu obrany okolo seržanta a opravdu s ním oficiálně jednali. Prý je to v mezinárodních vztazích normální, aby s našimi generály a plukovníky jednal cizí seržant. Takto nechali plukovníci a ministr na MO ČR ponížit naši republiku. Už si nepamatuji kdo byl tehdy ministrem obrany, asi Dobrovský.
    Takže ponižování naší země v režii režimu po puči 1989 má tradici a Černochová z toho nijak nevybočuje. Západ a NATO nám kálejí na hlavu a „naši“ státní představitelé si to s láskou roztírají a nutí k tomu i obyvatele našeho státu.

PŘIDEJ KOMENTÁŘ

Please enter your comment!
Please enter your name here