Triumf hokejistů ozářil celou zemi

V posledních letech máme málo příležitostí projevit národní hrdost. A to i ve sportu.

Těch několik málo českých sportovců, kteří se vymanili z průměrnosti v individuálních sportech, sice tu a tam vzbudí nadšení fanoušků, ale pochopitelně největší pozornost je vždy upřena na úspěchy ve fotbale a v hokeji.

Čeští hokejisté teď neuvěřitelným způsobem dobyli titul mistra světa. Stalo se tak po dlouhých čtrnácti letech. Z té party někdejších mistrů světa z roku 2010 zůstal v dnešním českém týmu poslední Mohykán, kapitán Červenka. A Červenka zůstává i po čtrnácti letech, ve svých 38 letech, jedním z lídrů týmu. Jeho nasazení, technika, rychlost, schopnost regenerace sil, střelecké umění a chytrost ho zařazují k největším hráčům české historie. K Jiřímu Holíkovi, Vladimíru Martincovi, Vlastimilu Bubníkovi či Vovkovi Zábrodskému. Celý tým projevoval ohromné úsilí, nasazení a ve finále, ale také v semifinále a čtvrtfinále, v něm nebyla zjevná slabina. Ale upřímně, bez hvězdných posil ze zámoří, které dodatečně dorazily do dějiště mistrovství – mám na mysli Pastrňáka, Nečase a Zachu – bychom se nejspíš mistry světa nestali. Stavebním kamenem úspěchu byl ovšem fenomenální výkon brankáře Dostála. V Kanadě chytá v jednom spíše z podprůměrných klubů a není v tomto klubu ani jasnou jedničkou. Na mistrovství vychytal čtyři nuly. Ta nejcennější byla ve finále. Ale také ve čtvrtfinále při utkání se střelecky disponovanými Američany. Věřím, že pokud mu osud a bafuňáři NHL dopřejí, stane se jedním nejlepších brankářů této ligy. Příležitosti se bude umět chopit tak, jako na tomto mistrovství.

Snad bych ještě měl vyzvednout nejméně dva hráče, kromě už výše jmenovaných, kteří hráli vysoký světový nadstandard. Byl to Palát a Radek Gudas. Pokud šéfové NHL budou soudní, využijí tak řadu českých hráčů, kteří předvedli na mistrovství vynikající výkony, ve špičkových klubech (Kubalík, Špaček, Kaše ad.).

Jako vždy se přilepili na vynikající úspěch českých reprezentantů také političtí potentáti, počínaje prezidentem Pavlem, přes premiéra Fialu a jeho družinu.

Doufám, že někdo z hráčů (hodil by se kapitán Červenka) anebo funkcionářů hokejového svazu bude mít tu odvahu při přijetí v Kramářově vile anebo na Hradě, říct, co je potřeba udělat pro to, abychom na tento obrovský úspěch, kterým je získání titulu mistrů světa, nečekali dalších čtrnáct let.

Jsou to v první řadě investice do mládeže. Navázání na systém výchovy mladých hokejistů, který zde fungoval v 90. letech (navázal na střediska mládeže vytvářená v době bývalého režimu). A jako všechno, co má skončit úspěchem, tak je potřeba věc zainvestovat. Zainvestovat do vybavení klubů výstrojí, do platů trenérů mládeže tak, jak to dělají dnes po našem vzoru zkopírováním a zdokonalením systému, který u nás tak úspěšně fungoval v 90. letech, všude ve významných hokejových zemích. Ohromným příkladem vzestupu hokeje díky uplatnění podobného systému výchovy mladých hráčů je Švýcarsko, náš finálový soupeř.

Jde o to, aby čeští kluci, kterým je 15 či 16 let, nemuseli již odcházet do zahraničí za lepšími tréninkovými podmínkami. A tedy za lepším rozvojem svých herních schopností. Do Kanady, USA, ale i do Finska či Švédska.

Najde někdo takovou odvahu? A když ji najde, budou představitelé pravostředové vlády schopni podpořit sport jako něco jiného než soukromou aktivitu? Za Kalouskových a Topolánkových časů to nešlo. Ti brali sport jen jako soukromou aktivitu každého. A tak mnoho kluků z rodin, které jsou příjmově slabší, prostě hokej hrát nemohlo a nemůže. Něco stojí výstroj, něco cestovaní a jsou další výdaje. Ale šance tady je. Šance k tomu, aby třeba za rok nebo za pár let jsme se stali znovu mistry světa. A abychom třeba na Světovém poháru, který se tentokrát odehraje v Kanadě bez nás, byli už příště neopomenutelnými účastníky.

Jiří Paroubek

Související články

3 KOMENTÁŘŮ

 1. Zvolte Paroubka a peníze ze zdravotnictví, školství, z domovů důchodců. sociální oblasti, peníze získané prodejem domků a bytů těch kdo z nich jsou vyhánění na ulici, předá fotbalistům, hokejistům a dalším
  Sportu zdar, hurá.
  ————————————————————–
  O tom kdo je Paroubek a kdo ho řídil a řídí si můžete přečíst na iportal24 tečka cz z 27.dubna , v článku „Můj přítel Jiří Horák “
  Závěr článku: ….Jiří a Zdenička Horákovi žili spokojený a plný život, sloužili své vlasti . Zdenička v RADIU SVOBODNÁ EVROPA, Jiří dostal také Řád T. G. Masaryka. Zdenička ( Horákova) ta se časem odstěhovala do nějakého hezkého domu PRO DOBŘE ZAJIŠTĚNÉ seniory na břehu Mexického zálivu.
  ——————-
  Já jsem ho (Jiřího Horáka) poznal od závěru roku 1989, kdy se poprvé objevil na schůzi Ústředního přípravného výboru sociální demokracie jako exilový sociální demokrat a jako generální tajemník Rady SVOBODNÉHO ČESKOSLOVENSKA
  Jiří se svým otcem… uprchli do zahraničí v březnu 1948. Jiří ( Horák´se dostal se ženou Zdeničkou do Spojených států. Tam se časem stal profesorem na newyorské College a byl slušně ZAJIŠTĚN.
  NA volby v r. 1900 peníze jsme dostali především díky rakouským sociálním demokratům (3 mil. šilinků) a díky našim zahraničním přátelům. Ti všichni nám pomáhali také dodávkami techniky, ale i třeba některých reklamních materiálů apod. Školili také naše kandidáty do parlamentu.
  Rád a často na Jiřího vzpomínám. Byl to můj přítel

 2. Skončilo mistrovství světa v hokeji druhé kategorie, protože se konalo bez týmu Ruska.
  Vítězství rozbitého Československa nemá hodnotu, byť bylo dosaženo ve velkém nasazení českých hráčů. Pokud nenastane měření s těmi nejlepšími, což Rusové jsou, pak zlatá česká medaile je medailí druhé kategorie.

Zanechte komentář

Please enter your comment!
Please enter your name here

- Advertisement -

Poslední zprávy