Home Názory Tuskova vláda likviduje státní média

Tuskova vláda likviduje státní média

Jak už to bývá, polská státní média, tj. Polská státní televize, Polský státní rozhlas a Polská agencia pressova slouží v první řadě tou dobou sloužící vládě. V Česku, stejně jako v Polsku a v dalších zemích. Je pravda, že zejména Polská státní televize svou jednostranností strany současné vládní koalice za vlády strany Právo a Spravedlnost (PiS) v letech 2015-23 štvala hodně, asi jako Česká televize štve svou jednostranností a nekvalifikovaností českou opozici. Je též pravda, že problémem bylo zejména politické zpravodajství. V jiných oblastech už to tak horké nebylo a například v zahraniční politice byl rozdíl mezi polskými státními médii a donedávna opoziční soukromou televizí TVN, vlastněnou občany USA blízkými americkým demokratům, minimální.

Tedy, politické strany současné vládní koalice (Občanská platforma PO, Třetí cesta a Nová Levice) se orientovaly na Evropskou unii, vládní PiS na Spojené státy americké. Když po 24. únoru 2022 vedení EU uznalo své naprosté vazalství na USA a jalo se svěřené členské státy EU v zájmu USA a jiné zahraniční konkurence brutálně destruovat, nebyl v zahraniční politice vlády a opozice větší rozdíl.

Prý všeho do času aneb pomsta bude sladká. Nový ministr kultury Sienkiewicz odvolal 22. prosince vedení Polské státní televize, Polského státního rozhlasu a Polské agencii pressové a na jejich místa jmenoval lidi nové vládní koalice. Protest poslanců a aktivistů PiS byl zesměšňován. Potud by šlo o obvyklá opatření po změně vlády, byť je otázka, zda nebyly porušeny polské zákony. Nevím.

Následující opatření vyvolávají šok. Okamžitě byl bez náhrady zrušen televizí kanál Polské státní televize TVP Info. Další kanál obsadili pracovníci konkurenční soukromé televizní stanice TVN. Dne 27. prosince bylo oznámeno, že se stávající Polská státní televize, Polský státní rozhlas a Polská agencia pressova ruší a jejich osazenstvo propouští. Na zelené louce má vzniknout nová Polská státní televize, nový Polský státní rozhlas, nová Polská agencia pressova. Má být nezávislá na politických stranách. Jó, po takovém pogromu půjde jistě o nezávislost jak řemen…

Pokud snad někdo věří v solidaritu mezi novináři, tak hodně rychle zapomeňte… V Polsku, v Česku i leckde jinde v EU i ve světě.

Jan Zeman

2 KOMENTÁŘE

  1. Vy bolševici jste stejně kašpaři. Když dělá totéž Fico na Slovensku je to OK, když tak činí pravicová vláda v Polsku je vše špatně.

    • Samozřejmě že je to na Slovensku OK, protože slovenská vláda a Fico nechtějí podporovat ukrajinský nacismus jako to dělají Poláci.
      Zasmrděl smrad z Fialova exkrementu Brázda.

PŘIDEJ KOMENTÁŘ

Please enter your comment!
Please enter your name here