Volby NE, rekreace ANO?

Poněkud zvláštní, nadto svérázná ukrajinská realita. Prezidentu Zelenskému vypršel 20. května pětiletý mandát. Tamní ústava k tomu říká: Článek 108: Dosavadní prezident vykonává prezidentský úřad do té doby, než je inaugurován prezident nový. Ten přitom vzejde z voleb. V důsledku ruské invaze na Ukrajinu však tamní vláda zavedla stanné právo. Dokud platí, mohou být volby odloženy. Mohou, ale nemusí – striktní zákaz voleb během stanného práva neexistuje.

Kyjevský režim tuto benevolenci samozřejmě využil ve svůj prospěch, protože podle většiny politických expertů a komentátorů, vyjma českých, by se pravděpodobnost znovuzvolení Zelenského blížila nule. To v tuto chvíli nechce riskovat ani jedna strana. Západ z toho důvodu, že prohra Zelenského by se rovnala jeho prohře – hrdina 21. století by se z vůle ukrajinského lidu zřejmě drtivě ocitl mimo hru a nepřijatelná, a to doslova životně, je porážka i pro samotného prezidenta. K jeho odstranění sice nepochybně dřív či později dojde (podoba může být různá včetně fyzické likvidace), ale toto musí režírovat Západ nikoli občané Ukrajiny. V tom je podstata, proč se volby nekonaly, byť se konat mohly. Nemusely, ale mohly.

A tak zatímco volby kvůli stannému právu-válce nebyly, »čeští« Ukrajinci se jezdí domů na pohodu rekreovat, takříkajíc na prázdniny, a my ji ještě platíme zpáteční jízdenku, aby se chudáci mohli zase vrátit pro podporu a třeba i nějakou tu výměnu kyčelního kloubu, či nám tu porodit nového spoluobčánka atd., apod.

Nehovoře o tom, že v Kyjevě si běžně a průběžně, stannému právu-válce navzdory, dávají dostaveníčko politické elity Západu, aby tam vyjadřovaly podpory a slibovaly dál sdírat vlastní občany ve prospěch hořící Ukrajiny. Na jejich počest jim tam vždycky zahouká nějaká ta poplachová siréna, aby to jako jó bylo »in«, oni pak dramaticky reportují z bunkru, že Míšo…, aby se pak ve finále odpískaly ty volby. Aby pro to bylo oficiální zdůvodnění. Slovenština má pro mé vnitřní rozpoložení z této nechutné show nádhernou hlášku: »Grcam z toho ako bačovo štěňa.«

Marie Krejčíková

Související články

1 KOMENTÁŘ

Zanechte komentář

Please enter your comment!
Please enter your name here

- Advertisement -

Poslední zprávy