A jde se na bohatý program v ondřejovské hvězdárně

Využijte úžasné příležitosti dozvědět se zdarma něco nového o vesmíru a o tom co je v něm. Tuto možnost máte dnes v sobotu 21. května do 18 hodin v rámci dne otevřených dveří observatoře Astronomického ústavu AV ČR v Ondřejově. Otevřená jsou i odborná pracoviště a vše doprovází bohatý program pro rodiny s dětmi i dospělé.

Dnes jsou otevřena odborná pracoviště na observatoři Astronomického ústavu AV ČR v Ondřejově, které si je můžete prohlédnout s výkladem odborníků. Otevřena jsou až do 18 hodin a navíc proběhne za jasného počasí pozorování oblohy dalekohledem.

Program – (jednotlivá místa najdete na samostatné mapce dole)

  • Pohlídka Perkova dvoumetrového dalekohledu, který je největším dalekohledem v České republice. Je hlavním přístrojem Stelárního oddělení s průměrem hlavního zrcadla 2 m a hmotností 84 tun. Zde se dozvíte informace o pozorování dalekohledem a zpracování výsledků z pozorování.
  • Prohlídka Slunečního oddělení, takzvané sluneční patroly, vám představí horizontální dalekohled HSFA 2, který má průměr zrcadlového objektivu 50 cm s ohniskovou vzdáleností 35 metrů a sluneční radioteleskop o průměru 10 metrů.
  • Prohlídku Mayerova dalekohledu o průměru 65 cm můžete absolvovat v Oddělení meziplanetární hmoty.
  • Na zájemce čeká i prohlídka dalekohledu D50 skupiny astrofyziky vysokých energií Stelárního oddělení.
  • Připraveny jsou i komentované prohlídky expozice o historii výzkumu v oblasti fyziky meteorů, které vás seznámí s bolidy a pády meteoritů na observatoři v Ondřejově. Uvidíte zde historicky cenné přístroje, meteority, záběry bolidů a to vše s komentářem a následovat bude odchod s průvodcem od Muzea V. Šafaříka každou sudou hodinu, tedy ve 14 hodin a 16 hodin.
  • Zajímat vás zajisté bude i prohlídka dvou  historických kopulí, kde v případě dobrého počasí proběhne i pozorování dalekohledem v historické Západní kopuli.
  • Otevřeno je i muzeum V. Šafaříka, kde si můžete prohlédnout historické přístroje a dokumenty. Dozvíte se o vzniku a vývoji ondřejovské hvězdárny a o osobnosti jejího zakladatele J. J. Friče a je připravena i historická expozice přístrojů pro výzkum Slunce používaných na naší observatoři.
  • Ústavní knihovna je přístupná pro čtení, posezení a diskuse.

Doprovodný program

Po setmění pozorování oblohy dalekohledem ze Západní kopule historické hvězdárny, samozřejmě pouze za jasného počasí.

Ve 22 hodin a 23 hodin se před historickou Centrální kopulí budete moci »Seznámeni s oblohou nad námi aneb planetárium naživo«. Jde o malý kurz orientace na obloze, pod skutečnou hvězdnou oblohou. Ukážeme si souhvězdí nad námi a povíme si řadu zajímavých věcí, samozřejmě, bude-li jasno.

Planeta Mars a nejbližší těleso k Zemi – Měsíc

Připravena je i unikátní instalaci dvou modelů Marsu a Měsíce, u kterých je každou celou hodinu krátký výklad ve spolupráci s Hvězdárnou a planetáriem Brno.

Škola hledání meteoritu v 16 hodin

V tomto případě jde o model skutečného meteoritu ze Žďáru nad Sázavou z 9. prosince 2014, jehož pád v podobě bolidu byl zachycen bolidovými kamerami. Dostanete mapku pádové oblasti a můžete začít s hledáním. Jak se hledá 40 g meteorit? To poznáte. Škola hledání bude navazovat na výklad u expozice meziplanetární hmoty. Není třeba se registrovat, přijďte prostě na sraz k Muzeu V. Šafaříka, odkud odcházejí exkurze do Oddělení meziplanetární hmoty. Programem s hledáním a návodem vás provede Dr. David Čapek z Oddělení meziplanetární hmoty. Program a tedy i komentovaná prohlídka expozice meziplanetární hmoty je přizpůsobena i dětem.

Výstava RELATIVITA ČASU se simulátorem černé díry probíhá v seminární místnosti za Perkovým dalekohledem. Zde si také můžete odpočinout, schovat se před sluncem nebo možným deštěm.

Přednášky pro veřejnost, které přednesou odborníci Astronomického ústavu AV ČR (v budově Slunečního oddělení):

V 16 hodin – Exkurze do moderní radioastronomie (přednáší Dr. Miroslav Bárta, vedoucí Slunečního oddělení)

V 18 hodin – Evropská jižní observatoř a naše zapojení (přednáší Dr. Petr Kabáth, vedoucí skupiny exoplanet Stelárního oddělení)

Dětský program pro malé i větší – před kopulí Perkova dalekohledu.

Solarografie – výstava extrémní techniky v extrémních podmínkách najdete umístěné v lesíku mezi HSFA-1 a HSFA-2.

Od 14 hodin probíhá na schodišti U lva (pod hvězdárnou) – koncert folkové skupiny VilMa, na který jste srdečně zváni.

Do 17 hodin se můžete občerstvit v budově Slunečního oddělení.

A také v prostoru hřiště u hvězdárny, hned vedle parkoviště je do 18 hodin VÝSTAVA DROBNÉHO ZVÍŘECTVA (holubů, králíků a drůbeže), kterou pořádaná Základní organizací Českého svazu chovatelů v Ondřejově. Proběhne zde i bohatá tombola.

FOTO – wikipedia/Jörg Hempel

V sadu hvězdárny kvetou přírodní orchideje Prstnatce májové, které jsou zákonem přísně chráněny. To je také důvod, proč nesekáme louky až do jejich odkvětu. Prosíme proto návštěvníky, aby nic netrhali ani nechodili do neposekaných luk.

(mac)

FOTO – asu.cas.cz

Související články

Zanechte komentář

Please enter your comment!
Please enter your name here

- Advertisement -

Poslední zprávy