Čínské artefakty z doby bronzové míří na výstavu do USA

Více než 260 kulturních artefaktů z doby bronzové z muzeí ve středočínské provincii Chu-pej se vydalo na výstavu do San Franciska ve Spojených státech.

Dvě nákladní letadla s 263 kusy nebo soubory artefaktů, včetně nefritových, bronzových, zlatých, lakových a textilních děl, odletěla z čínského hlavního města Pekingu ve středu, resp. ve čtvrtek.

Předměty budou vystaveny na výstavě »Phoenix Kingdoms: Poslední lesk čínské doby bronzové«, která bude zahájena 19. dubna a potrvá do července v Muzeu asijského umění (AAM) v San Franciscu.

Artefakty pocházejí z doby království Ceng a Čchu z období dynastie Čou (1046-256 př. n. l.), které je známé svou kulturní rozmanitostí a zrodem velkých filozofů, jako byl Konfucius.

Zaměstnanec balí artefakt v muzeu v Ťing-čou v provincii Chu-pej ve střední Číně, 28. února 2024. FOTO – Xinhua/Xiao Yijiu

Mezi nejvýznamnější artefakty patří obrovský bronzový chladicí box na víno, nefritový přívěsek s vyřezávanými vzory draka a fénixe a hedvábné oblečení vyšívané vzory fénixe.

»Prvky fénixe jsou v čchuské kultuře významné, přičemž v západní kultuře je fénix považován za příznivého ptáka. Doufáme, že použitím fénixe jako tématu výstavy vyvoláme uměleckou a estetickou rezonanci mezi čínským a západním publikem,« uvedl Čang Siao-jün, kurátor Muzea provincie Chu-pej.

Artefakty byly shromážděny z muzeí v pěti městech provincie Chu-pej a zahrnují 50 předmětů podléhajících prvořadé státní ochraně, z nichž polovina bude poprvé vystavena v zahraničí.

»Poskytují nové pohledy na formování čínské civilizace, zejména v oblasti řeky Jang-c‘-ťiang. Doufáme, že další muzejní výměny pomohou zlepšit kulturní porozumění mezi Spojenými státy a Čínou,« uvedl Čang Fan kurátor čínského umění v AAM.

(Xinhua)

Související články

Zanechte komentář

Please enter your comment!
Please enter your name here

- Advertisement -

Poslední zprávy