Autorka mumínků Tove Janssonová očaruje Prahu i Brno

Kdo by neznal bílé chlupaté postavičky zvané mumínci a jejich kamarády z Muminího údolí? Díky nim se finskošvédská spisovatelka a malířka Tove Janssonová proslavila po celém světě. Tato autorka však byla mnohostrannou osobností, kterou u příležitosti letošního 110. výročí jejího narození přiblíží v první polovině června v Praze a Brně festival pořádaný Skandinávským domem.

Tove Jansson se narodila 9. srpna 1914 v Helsinkách do švédsky mluvící umělecké rodiny sochaře Viktora Janssona a grafičky a ilustrátorky Signe Hammarsten-Jansson. Studovala výtvarné umění ve Stockholmu, Helsinkách a Paříži. Malovala fresky a obrazy, pro britské noviny kreslila komiksové stripy, ilustrovala řadu knih. »Postava Mumínka se poprvé objevila v roce 1940 a v roce 1945 vyšla první knížka o mumíncích Cesta za tatínkem. Tove Jansson ale psala také knihy pro dospělé,« přibližuje literární dílo světoznámé autorky Jitka Jindřišková ze Skandinávského domu. »V osobním životě Tove zastávala liberální myšlenky a řadila se mezi přední sobnosti intelektuálního a uměleckého života ve Finsku. Většinu života prožila s partnerkou, taktéž umělkyní Tuulikki Pietilä,« dodává k Tove Jansson Jindřišková.

Festival s názvem Čarovná Tove Jansson nabídne večery věnované autorčině literární a výtvarné tvorbě, filmová promítání, akce pro děti na mumínkovské téma a návštěvníky zavede také na místa se spisovatelkou spjatá.

»Do programu jsme zařadili snímek Tove z roku 2020 pojednávající o období, kdy se Tove Jansson snažila najít identitu uměleckou, ale také objevila opravdovou lásku a došla ke zjištění, že svobodu nalezne, jen pokud se vydá svou vlastní cestou,« uvádí o oceňovaném filmu, který Finsko vyslalo i do oscarového klání, spoluorganizátorka festivalu Anežka Soukupová.

Skandinávský dům v dramaturgii samozřejmě neopominul dětské návštěvníky. Věnuje jim Hravé odpoledne s mumínky, jež se koná v zahradě Velvyslanectví Švédska v Praze. Na jednotlivých stanovištích na rodiče, děti i všechny další návštěvníky čeká například mumínkovské puzzle, zábavný kvíz, omalovánky, přiřazovačky se jmény postaviček či listování v knihách, uslyší tu švédštinu a také finštinu. Zahrají si finské kuželky mölkky a ochutnají skořicové šneky. V mírně odlišné podobě se v Brně odehraje podobný program pod názvem Co svačí mumínci?

Osobnost Tove Janssonové představí večer nazvaný Psát, malovat žít. »Budeme si povídat o její literární tvorbě, z níž v češtině máme k dispozici autobiograficky laděné povídkové soubory Dcera sochaře, Cestovat nalehko, Kniha léta a Fair play. Nepomineme přitom ani mumínky, přičemž se zaměříme zejména na překladatelskou perspektivu. Ukážeme si její výtvarná díla, knižní ilustrace například z Alenky v říši divů a Hobita či komiksové stripy uveřejňované v tisku. Dotkneme se také autorčiny osobnosti, její svobodomyslnosti, umělecké vášně nebo důležitých lidí v jejím životě,« říká Jindřišková.

Debatovat bude znalkyně finské literatury a malířství Lenka Fárová, v Brně se Zuzanou Drábekovou, slovenskou překladatelkou knih o mumíncích, v Praze se švédštinářkou Dagmar Hartlovou, která právě reviduje známý český překlad mumínků od Libora Štukavce.

Posledním festivalovým bodem bude promítání dokumentu Uvězněná v Muminím údolí. Ten Tove Janssonovou ukazuje jako všestrannou umělkyni, která se především toužila stát uznávanou malířkou. Přibližuje její cestu za tímto snem i překážky, jimž na ní musela čelit. Jednou z nich byl paradoxně i obrovský úspěch mumínků. Ve snímku promlouvají osoby, jež byly Tove blízké, zaznívají v něm však především její vlastní slova, většinou převzatá z korespondence s přítelkyní Evou Konikoff. Jedná se o jedinečnou příležitost tento film zhlédnout v kině. Projekci bude předcházet úvod Jitky Jindřiškové o místech spojených s životem Tove Janssonové a s mumínky.

Festival Čarovná Tove Jansson se koná za podpory Ministerstva kultury ČR, hlavního města Prahy a Velvyslanectví Švédska a ve spolupráci s kinem Edison Filmhub, Revue Prostor, Kinem Evald, Knihovnou Jiřího Mahena, Kinem Art, Otevřenou zahradou Nadace partnerství, nakladatelstvím Argo, distribučními společnostmi Film Europe a CinemArt a Velvyslanectvím Finska.

(mac)

FOTO – Per Olov Jansson a archiv

Související články

Zanechte komentář

Please enter your comment!
Please enter your name here

- Advertisement -

Poslední zprávy