Zemřel herec a dabér Ladislav Županič, bylo mu 80 let

Zemřel divadelní a filmový herec a dabér Ladislav Županič, bylo mu 80 let. Oznámila to dnes Herecká asociace. Županič byl držitelem ceny Thálie 2015 za celoživotní herecko-pěvecké mistrovství. Je spjat především s pražským Hudebním divadlem v Karlíně, kde vytvořil desítky úspěšných rolí a které také vedl. Hrál ve filmu, televizi a rozhlasu a daboval – jeho hlasem v Česku mluvili například američtí herci Clint Eastwood či Mel Gibson.

»Podle informací rodiny dnes náhle zemřel kolega, skvělý herec, dabér, před časem i ředitel Hudebního divadla Karlín, nositel Ceny Thálie, pan Ladislav Županič. České herectví tak opustila velká osobnost,« sdělila Herecká asociace na Facebooku.

Rodák z Prostějova studoval na Janáčkově akademii múzických umění v Brně, s divadlem začínal v Praze v někdejším divadle Paravan. Třicet let pak působil v karlínském souboru, deset let byl jeho ředitelem. Thálii získal Županič za výkon v roli Albína v muzikálu Klec bláznů a také za celoživotní mistrovství. Zahrál si i v Divadle na Fidlovačce.

Ve filmu Županič ztvárnil například Pražáka Rumlena v Menzelově filmu Vesničko má středisková nebo sluhu v Troškově pohádkách Princezna ze mlejna 1 a 2.

(koz, čtk)

FOTO – archiv TV Barrandov/Martin Hykl, David Kundrát

Související články

1 KOMENTÁŘ

Zanechte komentář

Please enter your comment!
Please enter your name here

- Advertisement -

Poslední zprávy