V neděli se konají první narozeniny prvního mláděte slona afrického v ČR

Ve Zlínské zoologické zahradě můžete v neděli oslavit první narozeniny slůněte, které se narodilo loni 6. června. Je prvním mládě slona afrického narozeném v Česku, jmenuje se Zyqarri, a je to sameček. Oslava se bude konat ve výběhu slonů u pavilonu, sdělila mluvčí zahrady Romana Mikešová. Zítra proběhne i první dražba obřího »sloního« dortu ve prospěch zvířete v České republice.

»Od 14 hodin budou návštěvníci moci pozorovat přípravu obřího narozeninového dortu pro našeho oslavence. Najde na něm ty největší sloní laskominy, kterými jsou banány, hrozny, jablka, seno, větvičky stromů, salát nebo čínské zelí. A protože první narozeniny prvního afrického slůněte České republiky jsou mimořádnou událostí, bude skutečně mimořádný. Dort bude vysoký téměř dva metry, jeho vršek ozdobí velká jednička,« uvedla Mikešová.

Kmotrem slůněte bude vítěz soutěže MasterChef Česko 2020 Roman Staša, který pochází z nedalekých Napajedel. »Slůně sleduji od samého počátku, už několikrát jsem se byl na mého ‚kmotřence‘ podívat. Věřím, že si nedělní oslavu všichni užijeme, určitě se přijďte podívat. A protože k správné oslavě patří i dobré jídlo, společně si také zavaříme,« uvedl Staša.

Vystaven bude také obří dort ve tvaru slůněte, který na podporu chovu slonů ve zlínské zoo upekla cukrářka Radka Otavová. Zítra se uskuteční jeho dražba, která je zároveň první českou dražbou dortu ve prospěch nějakého zvířete. Maxidort váží 35 kilogramů a je výsoký nejméně 50 centimetrů. Je vyrobený ze světlého piškotového korpusu v kombinaci s kakaovým, prokapaný pomerančovým sirupem a naplněný vanilkovým a čokoládovým krémem. »Sloní dort« neobsahuje žádné nejedlé konstrukce. Výtěžek z dražby půjde, jak jinak než Zyqarrimu a jeho sloní rodině v rámci oslav prvních narozenin.

Malý model sloního dortu

Sloni afričtí patří ke kriticky ohroženým druhům. Jejich chov je v Česku i Evropě vzácný, zahrady většinou chovají ovladatelnější slony indické. V Česku chová slony africké vedle zlínské zahrady jen zoo ve Dvoře Králové nad Labem. Zlínská zoo chová tři slonice od roku 2003, zpočátku se jejich rozmnožování neplánovalo, ošetřovatelé později začali připravovat samice na inseminaci.

V budoucnu by k samicím ve Zlíně měli přibýt samci. Zoo již vybudovala jeden ze dvou plánovaných výběhů pro slony, loni začala stavba chovného zařízení pro slony v rámci projektu Karibuni. Vnitřní ustájení pro slony by mělo patřit mezi tři největší zařízení svého druhu v rámci světových zoo.

(mac, čtk)

FOTO – zoozlin.eu

Související články

Zanechte komentář

Please enter your comment!
Please enter your name here

- Advertisement -

Poslední zprávy