Byl vynalezen způsob získávání zlata pomocí bakterií

Vědci univerzit z Krasnojarsku a Jakutska společně se sibiřskou pobočkou Ruské akademie věd vynalezli způsob, jak získávat zlato pomocí bakterií, uvádí se ve zprávě Sibiřské federální univerzity (SFU).

»Tyto bakterie jsou přizpůsobeny prostředí odkališť, kde se ukládá odpad ze zpracování nerostných surovin (takový odpad se nazývá hlušina). Použití těchto mikroorganismů je pro životní prostředí mnohem bezpečnější než použití tradičních, poměrně agresivních chemických činidel. Také naše metoda je levnější než analogické – na výrobu jedné tuny koncentrátu pomocí mikroorganismů se spotřebuje třikrát méně elektrické energie,« uvedla Natalie Algebraistová, spoluautorku studie a docentku katedry zpracování nerostných surovin Ústavu neželezných kovů SFU. Podle SFU nemá tato metoda ve světě obdoby.

Bakterie byly objeveny na zlatonosných ložiscích v Krasnojarském kraji. Mikroorganismy pomáhají extrahovat zlato a zbytkové minerály antimonu již po primárním zpracování rudy. Vědci z ní izolují koncentrát, který obsahuje minerály s inkluzemi zlata a zbytky antimonových minerálů. Bakterie pak pomáhají oddělit zlato a antimonové minerály z koncentrátu.

Nyní vědci vybírají a kultivují nejvhodnější kmeny, které jsou vhodné pro podmínky prostředí a žijí ve směsi drcené rudy a vody.

(cik, TASS)

Související články

Zanechte komentář

Please enter your comment!
Please enter your name here

- Advertisement -

Poslední zprávy