Čína odhalila podrobnosti o Mezinárodní lunární výzkumné stanici

Mezinárodní lunární výzkumná stanice (ILRS) se bude skládat z oddílů na povrchu Měsíce, na oběžné dráze Měsíce a na Zemi a bude vybudována ve dvou fázích, uvedl Wu Wej-žen, hlavní projektant programu čínského výzkumu Měsíce.

Wu, který je rovněž akademikem Čínské akademie inženýrství, představil plány ILRS při účasti na Čínské vesmírné konferenci, jedné z hlavních akcí u příležitosti čínského Dne vesmíru. Čínská kosmická konference začala ve středu ve Wu-chanu, hlavním městě středočínské provincie Chu-pej.

Podle Wu bude v první fázi projektu výstavby ILRS do roku 2035 vybudována základní stanice v oblasti jižního pólu Měsíce. Tato základní stanice bude mít komplexní vědecké vybavení s kompletními základními funkcemi a podpůrnými prvky pro provádění pravidelných vědeckých experimentů a vývoj a využívání zdrojů v omezeném měřítku.

Ve druhé fázi dojde k rozšíření stanice, které má být dokončeno do roku 2045, přičemž středobodem bude vesmírná stanice na oběžné dráze Měsíce a zařízení s kompletními funkcemi, velkým rozsahem a stabilním provozem. Bude provádět komplexní vědecký výzkum na Měsíci, vývoj a využití zdrojů a provádět technické ověřování i vědecké experimenty a výzkum pro přistání posádky na Marsu.

Wu uvedl, že v blízké budoucnosti bude vypuštěna sonda Čchang’e-6, která provede odběr vzorků na odvrácené straně Měsíce, což je důležitá mise předcházející výstavbě základní ILRS.

Sonda Čchang’e-7 bude vypuštěna v roce 2026, aby provedla průzkum životního prostředí a zdrojů v oblasti jižního pólu Měsíce, zatímco sonda Čchang’e-8 bude vypuštěna v roce 2028, aby provedla testy zaměřené na využití měsíčních zdrojů na místě.

Podle Wu se po dokončení bude ILRS skládat z části na povrchu Měsíce, části na oběžné dráze Měsíce a části na povrchu Země, s infrastrukturou, jako je energetický systém, řídicí a informační systém a systém dopravy na povrch Měsíce.

Tato fáze ILRS bude mít zásobovací, řídicí, komunikační a navigační funkci, bude zajišťovat dopravu ze Země na Měsíc a funkci vědeckého výzkumu na povrchu Měsíce. Bude schopna provádět víceoborové a vícecílové vědecké a technologické činnosti ve velkém měřítku po dlouhou dobu, přičemž tyto činnosti budou zahrnovat vědecký průzkum, výzkum využívání zdrojů a ověřování technologií.

Wu dodal, že Čína do programu ILRS zapojí 50 zemí, 500 mezinárodních výzkumných institucí a 5 000 zahraničních výzkumných pracovníků. Ti budou pomáhat s rozvojem stanice a správou jejích zařízení a budou se podílet na výsledcích vědeckého výzkumu.

ILRS je komplexní program vědeckého experimentálního zařízení, který iniciovala Čína a který společně rozvíjí více zemí a organizací.

Nejnovější pokrok týkající se programu byl odhalen na středečním slavnostním zahájení Čínského kosmického dne ve Wu-chanu. Mezi nové partnery ILRS patří Nikaragua, Asijsko-pacifická organizace pro vesmírnou spolupráci a Arabská unie pro astronomii a vesmírné vědy.

Čína bude s uvedenými třemi stranami spolupracovat na různých otázkách týkajících se ILRS, včetně jejího předvádění, technické realizace, provozu a použití.

Od roku 2016 slaví Čína 24. duben jako Den čínské kosmonautiky na počest vypuštění své první družice »Tung-fang-chung-1« do vesmíru 24. dubna 1970.

(Xinhua)

Související články

Zanechte komentář

Please enter your comment!
Please enter your name here

- Advertisement -

Poslední zprávy