Číňané už před 2300 lety používali násobilku

Číňané používali tabulku násobení nejméně před 2,3 tisíce lety. Tisková agentura Xinhua oznámila, že archeologové objevili ve městě Ťing-čou (provincie Che-pej, střední Čína) bambusovou tabulku s hieroglyfickým textem na povrchu: »pětkrát sedm je třicet plus pět, čtyřikrát sedm je dvacet plus osm, třikrát sedm je dvacet plus jedna«.

Deska s tímto nápisem byla nalezena v hrobce ve městě Ťing-čou a pochází ze čtvrtého století př. n. l., tedy z období Čang-kuo (Bojová království, 475-221 př. n. l.).

»Tento nápis je asi o sto let starší než jiný podobný fragment objevený dříve při vykopávkách v centrální provincii Chu-nan,« uvedl Jang Kchaj-jün, vedoucí vykopávek. Vědci podle něj použili k identifikaci slov napsaných na desce infračervené skenování.

Celkem byly v hrobce vykopány tisíce bambusových destiček obsahujících více než 30 000 hieroglyfů. Jsou mezi nimi záznamy textů o matematice, literatuře, chovu zvířat a farmakologii.

Podle čínského historika Tchanga Ťing-nana používali úředníci z období Čang-kuo tabulku pro násobení k výrobním výpočtům a dalším podobným účelům.

(cik, TASS)

Související články

1 KOMENTÁŘ

Zanechte komentář

Please enter your comment!
Please enter your name here

- Advertisement -

Poslední zprávy