Futuristická scenérie robotů, kteří přebírají těžkou práci v zemědělství, je na obzoru

Při pomyšlení na fyzicky namáhavou zemědělskou práci se obvykle vybaví obraz farmáře orajícího pole s bůvolím spřežením.

S touto představou by se člověk lekl scény, kdy inženýři s dálkovým ovládáním »pasou« robotický »dobytek« na zemědělské půdě nacházející se na okraji Šanghaje.

Futuristickou scénu vytvořilo více než 70 inženýrů, kteří se v posledních zhruba sedmi letech věnovali výzkumu a vývoji zemědělských robotů na farmě Tien-tchien v šanghajském předměstí Tching-lin. Tito inženýři jsou zaměstnáni v high-tech společnosti Shanghai Sweet AI Technology.

Ocelový »dobytek«, kterým manévrují pomocí dálkového ovládání a který je vybaven pásy jako »nohama a kopyty«, jsou roboti s umělou inteligencí schopní vykonávat různé zemědělské práce včetně orby a sklizně. Inženýři na farmě Tien-tchien dosud sestrojili více než 60 typů těchto zemědělských robotů.

Zemědělci se mohou jednoduše přihlásit ke svému účtu v aplikaci WeChat pomocí mobilního telefonu a nastavit pokyny pomocí rozhraní aplikace, které aktivuje roboty.

»Zemědělské roboty se vyznačují rychlými pohyby, přesností a neúnavností,« řekl Wang Ťin-jüe, generální ředitel společnosti Shanghai Sweet AI Technology.

Díky podpoře 5G, technologii rozpoznávání obrazu a systémům velkých dat může robot na sběr okamžitě »vypočítat« svou vzdálenost od cílového ovoce a předat pokyny robotickým ramenům, uvedl Wang příklad fungování zemědělských robotů.

Například roboti na odstraňování plevele dokáží přesně rozlišit plevel od plodin a plevel vytrhat, zatímco plodiny ponechají nedotčené. Robot na pletí pracuje nepřetržitě osm hodin po jedné hodině nabíjení a velkoplošné roboty mohou denně vyplevelit 500 mu (33,3 hektaru) půdy.

Wang dokonce vzpomněl své zkušenosti s namáhavou prací na farmě. »Vyrostl jsem na venkově, nicméně ačkoli jsem silný, nebyl jsem při zemědělských pracích tak výkonný jako starší lidé a po polodenní práci na farmě jsem měl ruce pokryté puchýři.«

Wang uvedl, že tato zkušenost ho motivovala k tomu, aby se ponořil do vývoje zemědělských strojů.

Podobná scéna jako z šanghajského předměstí se odehrává i na jiných polích v zemi. V Chan-čungu v severozápadní čínské provincii Šen-si používá skupina inženýrů inteligentní technologie při pěstování zeleniny.

V chytrém skleníku provozovaném společností Shaanxi Riliguanghe Biotechnology Co., Ltd., po přípravě půdy automatickým rotačním kypřičem položí automatický sázecí stroj na zem desku posetou vyvrtanými otvory a s vynikající přesností do nich umístí semena.

Zeleninovou farmu o rozloze 200 mu obsluhuje pouze pět pracovníků, protože manévrování na velkou vzdálenost a monitorování na velkou vzdálenost umožnilo bezobslužné sázení zeleniny.

»V současné době je jen málo lidí ochotných zůstat v zemědělství,« řekl Kuo Čchiang, generální ředitel společnosti Shaanxi Riliguanghe Biotechnology Co., Ltd., a přičítá nedostatek pracovních sil únavné práci na farmě a skromným výnosům.

»Očekává se, že digitalizované zemědělské postupy přilákají více mladých lidí, aby se vrátili k práci v zemědělství a usadili se ve svých rodných obcích, což přinese novou energii do úsilí o oživení venkova,« řekl Kuo.

Na snímku pořízeném mobilním telefonem 25. ledna 2024 je vidět inženýra, který manévruje zemědělským robotem na poli na farmě Tien-tchien v obci Tching-lin ve východočínské Šanghaji. FOTO – Xinhua/Zhao Yihe

(Xinhua)

Související články

Zanechte komentář

Please enter your comment!
Please enter your name here

- Advertisement -

Poslední zprávy