Home Pel mel Věda a příroda Operace na snížení hmotnosti zlepšují mozkové funkce u téměř 50 % pacientů

Operace na snížení hmotnosti zlepšují mozkové funkce u téměř 50 % pacientů

FOTO - pixabay

Evropští lékaři sledovali vliv chirurgických zákroků na snížení hmotnosti na kognitivní schopnosti lidí s nadváhou a zjistili, že tato opatření vedla téměř u poloviny pacientů k výraznému zlepšení paměti a logického myšlení. Zjištění vědců byla zveřejněna ve výzkumném článku v časopise JAMA Network Open.

»Naše pozorování ukázala, že celkové kognitivní schopnosti téměř 50 % dobrovolníků se dva roky po operaci zlepšily o více než 20 %. To v praxi dokazuje, že bariatrické zákroky nejen pomáhají zbavit se obezity, ale také dlouhodobě významně zlepšují mozkové funkce,« napsali vědci.

K tomuto závěru dospěla skupina evropských lékařů pod vedením profesorky Amandy Kilianové z Radboudovy univerzity (Nizozemsko) při sledování zdravotního stavu 130 obyvatel Evropy, kteří trpěli nejtěžšími formami obezity a podstoupili operaci bypassu žaludku, aby se zbavili nadváhy a souvisejících onemocnění, jako je například cukrovka 2. typu.

Během následujících dvou let po operaci vědci sledovali změny tělesné hmotnosti a klíčových biologických ukazatelů dobrovolníků a také změny jejich kognitivních schopností. Za tímto účelem vědci pravidelně prováděli testy paměti a logického myšlení (na škále MOCA), dále sledovali změny objemu šedé a bílé hmoty mozkové a pozorovali změny v činnosti cév v centrální nervové soustavě.

Vědci zjistili, že bypass žaludku výrazně zlepšil kognitivní schopnosti o 20 a více procent přibližně u poloviny dobrovolníků. Tyto pozitivní změny byly doprovázeny zvýšením tloušťky kůry ve spánkových lalocích jejich mozku, zlepšením průtoku krve v mozkových cévách a snížením výskytu zánětů v jeho tkáních.

Kromě toho se mnoha pacientům podařilo zbavit chronických depresí a dalších poruch nálady a chování. To vše podle vědců naznačuje, že žaludeční bypass a další bariatrické zákroky dlouhodobě významně zlepšují kognitivní schopnosti a mozkové funkce lidí s nadváhou. Toho by se dalo využít při léčbě pacientů trpících demencí a zároveň nadváhou, uzavřeli vědci.

Operace na snížení hmotnosti

Gastrický bypass a bariatrické operace patří mezi nejradikálnější metody, jak se zbavit nadváhy. Při těchto operacích lékaři zmenšují objem žaludku pomocí balónků nebo přišitím horní části tohoto trávicího orgánu ke kličce tenkého střeva. To podporuje časnou produkci hormonů sytosti a snižuje hmotnost přijímané potravy v prvních 10-12 týdnech po operaci. Následně se účinnost tohoto zákroku snižuje v důsledku vzniku návykového efektu.

(jb, TASS)

PŘIDEJ KOMENTÁŘ

Please enter your comment!
Please enter your name here