Mezinárodní tým lékařů dospěl k závěru, že roční počet případů rakoviny prostaty vzroste z 1,4 milionu v roce 2020 na 2,9 milionu v roce 2040, což povede k 85procentnímu nárůstu úmrtí na tuto formu rakoviny. Závěry vědců byly zveřejněny v článku ve vědeckém časopise The Lancet.
»Jak se stále více mužů na Zemi dožívá středního a vyššího věku, počet případů rakoviny prostaty bude neustále narůstat. Nyní víme, že nás čeká prudký nárůst výskytu této formy nádorů, na který se musíme začít připravovat již dnes,« uvedl profesor Nicholas James z londýnského Institutu pro výzkum rakoviny, jehož slova cituje tisková služba časopisu.
K tomuto závěru dospěli zdravotníci v rozsáhlé studii o tom, jak se v příštích dvou desetiletích změní výskyt rakoviny prostaty na celosvětové úrovni. Při provádění této analýzy vzali vědci v úvahu, jak se v tomto časovém období změní průměrný věk mužů, velikost světové populace v rozvinutých a rozvojových zemích, úroveň zdravotní péče a kvalitu diagnostiky rakoviny prostaty.
K získání těchto odhadů vědci použili údaje z projektu Global Burden of Disease, v jehož rámci odborníci WHO a přední vědecká pracoviště od roku 1990 sledují výskyt všech nejčastějších světových onemocnění, a dále údaje Mezinárodní agentury pro výzkum rakoviny (IARC) a matematické modely vypracované jejími odborníky, které popisují, jak se bude v příštích desetiletích měnit výskyt rakoviny prostaty.
Počet případů rakoviny rychle roste
Na základě těchto údajů a výpočtů dospěli vědci k závěru, že počet případů rakoviny prostaty bude celosvětově rychle narůstat, a to i při plném zavedení všech opatření zaměřených na snížení výskytu těchto nádorů, včetně boje proti kouření, nadváze a špatné stravě. Důvodem je především to, že průměrný věk mužů se bude rychle zvyšovat, a to zejména v zemích se středními a nízkými příjmy.
V důsledku toho se roční počet případů rakoviny prostaty do roku 2040 zdvojnásobí, přičemž k největšímu kvantitativnímu nárůstu dojde ve východní Asii, Jižní Americe a východní Evropě, kde bude každoročně zjištěno více než 1,2 milionu nositelů této formy nádoru. Podobně se zvýší i počet úmrtí – v těchto třech regionech světa zemře na rakovinu prostaty více než 268 000 mužů ročně. Nejméně se situace změní v Severní Americe a západní Evropě.
Vědci zároveň upozorňují, že největší procentuální nárůst bude v Africe a také v jihovýchodní Asii a jižních oblastech Střední Asie, v nichž četnost výskytu rakoviny prostaty a úmrtí na tuto variantu nádorů, vzroste více než dvojnásobně. To vše vypovídá o nutnosti urychleného zavedení metod screeningu a včasné diagnostiky karcinomu prostaty v těchto regionech, na jejichž území se takové studie nyní prakticky neprovádějí.
Podle aktuálních odhadů Světového fondu pro výzkum rakoviny (WCRF) jsou zhoubné nádory prostaty druhým nejčastějším typem rakoviny. Každoročně postihují přibližně 1,2 milionu mužů a vyžádají si život přibližně 360 000 mužů. Rakovina prostaty obvykle postihuje starší muže, u nichž je první příčinou úmrtí v souvislosti s nádorem.
(cik, TASS)