V horách Jižní Ameriky byl objeven dosud neznámý druh velkých kolibříků

Mezinárodní tým ornitologů při pozorování migrací několika populací jihoamerických kolibříků obrovských zjistil, že tyto ptáky je třeba rozdělit na dva samostatné druhy ptáků, vzhledově velmi podobné, ale geneticky velmi odlišné. Informovala o tom tisková služba americké University of New Mexico (UNM).

»Oba námi objevené druhy kolibříků obrovských se od sebe liší asi tak jako normální šimpanzi a trpasličí šimpanzi bonobo. Je překvapivé, že až dosud nikdo netušil, že sousední populace těchto ptáků, zimujících ve velehorách Jižní Ameriky, dělí miliony let evoluce,« vysvětlil profesor UNM Christopher Witt.

Odborníci učinili tento objev při pozorování migrací kolibříků obrovských (Patagona gigas), největších zástupců této ptačí čeledi, kteří žijí na západním pobřeží Jižní Ameriky. Některé pobřežní populace těchto ptáků migrují na zimoviště do vysokých andských hor, kde urazí stovky kilometrů a několik tisíc metrů nad mořem.

Aby vědci mohli studovat trasy těchto kolibřích migrací, odchytili v jedné z pobřežních oblastí Chile šest desítek kolibříků obrovských a připevnili jim na tělo speciální »batohy« s přijímači GPS. O rok později vědci tato zařízení shromáždili, což jim umožnilo odhalit povahu sezónních pohybů kolibříků. Kromě toho vědci odchytili dalších tři sta ptáků z oblastí zimního a letního výskytu Patagona gigas a dekódovali strukturu jejich DNA.

Následná analýza těchto dat nečekaně odhalila, že ve vysokých severních oblastech And, kam kolibříci obrovští odlétají na zimu, žije další druh těchto ptáků, který je svým vzhledem velmi podobný druhu Patagona gigas, ale velmi se liší strukturou DNA a chováním. Tito kolibříci s příchodem zimy nemigrují a mají také poněkud jiné zbarvení peří a delší zobák a ocas než jejich jižní příbuzní.

Z tohoto důvodu vědci tyto ptáky vyčlenili do nového druhu, který byl pojmenován Patagona chaski na počest chaski, odolných horských kurýrů v říši Inků, kteří jménem nejvyššího Inky nosili předměty a informace. Podle vědců jméno, které zvolili, odráží vytrvalost a nenápadnost tohoto druhu kolibříka, který se přizpůsobil životu v drsném podnebí And dva až tři miliony let poté, co se jeho předci oddělili od jižních obřích kolibříků, uzavřeli vědci.

(cik)

Související články

Zanechte komentář

Please enter your comment!
Please enter your name here

- Advertisement -

Poslední zprávy