V nadcházejících měsících by se na Zemi mohl objevit přírodní jev El Niño

Přírodní jev El Niño, známý svým oteplovacím účinkem, může v nadcházejících měsících nahradit opačný jev La Niña. Agentuře TASS to v pondělí řekla mluvčí Světové meteorologické organizace (WMO) Claire Nullisová, která zdůraznila, že příchod El Niña nemusí nutně způsobit letní vlnu veder.

»Není snadné předpovědět, že léto bude horké,« řekla a vysvětlila, že záleží na konkrétní oblasti planety a také na dalších faktorech.

Podle WMO, která je specializovanou agenturou OSN, by se El Niño, známé svým oteplovacím účinkem, mohlo objevit v nadcházejících měsících po třech po sobě jdoucích letech neobvykle vytrvalého a dlouhotrvajícího jevu La Niña, který ovlivnil teploty a průběh srážek v různých částech světa. Odborníci WMO zdůrazňují, že příchodu El Niña bude předcházet období neutrálních podmínek během března a května s 90% pravděpodobností. Pro období duben-červen se pravděpodobnost odhaduje na 60 %.

»Pokud nyní vstoupíme do fáze El Niño, pravděpodobně to způsobí další nárůst globálních teplot,« uvedl generální tajemník WMO Petteri Taalas. Organizace připomněla, že rok 2016 je v současnosti nejteplejším rokem v historii pozorování počasí a klimatu. Tento rekord byl stanoven v důsledku kombinace jevu El Niño a změny klimatu. Existuje 93% pravděpodobnost, že alespoň jeden rok do roku 2026 bude nejteplejším rokem v historii.

Organizace připomněla, že současný jev La Niña trvá od září 2020. Je spojen s rozsáhlým ochlazením povrchových teplot vody ve středním a východním rovníkovém Tichém oceánu spolu se změnami tropické atmosférické cirkulace, zejména větrů, tlaku a srážek.

(jb, TASS)

Související články

Zanechte komentář

Please enter your comment!
Please enter your name here

- Advertisement -

Poslední zprávy