Mezinárodní tým planetologů objevil u jedné z hvězd v blízkosti Země v souhvězdí Ryb potenciálně obyvatelnou planetu, která se velikostí a klimatem podobá Venuši před nastolením skleníkového režimu na ní. Informovala o tom tisková služba britské Královské astronomické společnosti (RAS).
»Objevili jsme zatím nejbližší exoplanetu k Zemi, která je snadno zkoumatelná a předpokládá se, že má teploty vhodné pro život. Nemůžeme sice s jistotou říci, zda má atmosféru, ale předpokládáme, že jde o obdobu dávné Venuše, nejbližšího souseda Země ve sluneční soustavě,« uvedl docent Astrobiologického centra v Tokiu Masayuki Kitsuhara, jehož slova cituje tisková služba RAS.
Planetologové učinili tento objev během pozorování červeného trpaslíka Gliese 12, který se nachází v souhvězdí Ryb ve vzdálenosti 39,6 světelného roku od Země. Malá vzdálenost mezi Sluneční soustavou a touto hvězdou umožnila vědcům podrobně prozkoumat Gliese 12 s pomocí evropské orbitální observatoře CHEOPS, vypuštěné v roce 2019 za účelem hledání exoplanet, její americké obdoby TESS a některých pozemních teleskopů.
Získané snímky naznačily přítomnost periodických výkyvů jasnosti hvězdy, které byly generovány planetou Gliese 12b nacházející se v relativně malé vzdálenosti od červeného trpaslíka. Jedná se o skalnatý svět velikosti Země, který vykoná jeden oběh kolem hvězdy za pouhých 13 dílčích dnů. Průměrná teplota na povrchu této planety je podle současných odhadů planetologů 40 stupňů Celsia, což ji činí podobnou starověké Venuši.
Tato skutečnost, stejně jako relativně klidná povaha hvězdy Gliese 12, která neprodukuje velké množství rentgenových záblesků, činí tuto planetu mimořádně zajímavou pro studium a analýzu, zda na ní může existovat život. Pro zodpovězení této otázky budou vědci v nejbližší době zkoumat strukturu a složení atmosféry Gliese 12b a zjišťovat, zda je její rotace kolem osy a oběžné dráhy synchronizovaná.
»Následná pozorování Gliese 12b nám pomohou pochopit, zda jsou světy podobné Zemi obíhající kolem chladných hvězd schopny udržet svou atmosféru před únikem do vesmíru. Získání odpovědi na tuto otázku je klíčové pro získání lepších odhadů obyvatelnosti dalších exoplanet v Mléčné dráze,« shrnul výzkumník z University of Southern Queensland Shishir Dholakia.
(cik, TASS)