Vznikl lék, který zastaví krvácení za 15 sekund

Vědci z moskevské a Rjazaňské státní lékařské univerzity (RjazGMU) vytvořili lék »ComboSpas« založený na modifikaci kyseliny hyaluronové, který je schopen zastavit krev za 10-15 sekund. Nyní byly provedeny první testy a byla podána patentová přihláška, sdělila agentuře TASS tisková služba RjazGMU.

»Tým vědců z moskevské a Rjazaňské státní lékařské univerzity vytvořil prostředek k zastavení krvácení (hemostatikum) založený na modifikaci kyseliny hyaluronové, která je známá svou schopností vázat vodu. V aktivované formě získané vývojáři rychle absorbuje vodu v krevní plazmě a spouští kaskádovou koagulační reakci, v jejímž důsledku se krvácení zastaví v unikátně krátkém čase – 10-15 sekund,« vysvětlili.

Jak poznamenali v RyazSMU, prostředky, které se často používají nyní, zastavují krev nejméně 2,5 minuty. Vývoj vědců prošel úvodními testy, v blízké budoucnosti se plánují testy na oficiální úrovni.

Vědci požádali o registraci patentu. Jak vysvětlují v RyazSMU, důležitou vlastností materiálu je jeho antiseptický účinek. »To umožní efektivní využití prostředku jak na klinikách, tak při různých poraněních, včetně dopravních nehod a střepinových poranění, která se vyznačují pronikáním různých mikroorganismů do rány. Přípravek se navíc díky svým vysokým adhezivním (přilnavým) vlastnostem k ráně doslova ‚přilepí‘, což zjednodušuje jeho aplikaci v nouzových podmínkách. V tomto ohledu má tento materiál obrovský potenciál pro využití v chirurgické praxi,« uvedli vědci.

(cik, TASS)

Související články

Zanechte komentář

Please enter your comment!
Please enter your name here

- Advertisement -

Poslední zprávy