Zmutovaní vlci z Černobylu jsou zřejmě odolní vůči rakovině

Zdá se, že zmutovaní vlci, kteří se potulují opuštěnými ulicemi Černobylu, si vypěstovali odolnost vůči rakovině, což vzbuzuje naději, že tato zjištění mohou vědcům pomoci v boji proti této nemoci u lidí.

V roce 1986 explodoval v ukrajinské elektrárně Černobyl jaderný reaktor a z města bylo evakuováno více než 100 000 lidí, protože výbuch uvolnil rakovinotvorné záření. Od té doby zůstává oblast opuštěná a byla zde vyhlášena Černobylská vyloučená zóna (CEZ), která brání lidem vstoupit do oblasti o rozloze 1000 km2, kde stále hrozí riziko rakoviny. Lidé se sice nevrátili, ale po pustině evakuovaného města se více než 35 let po katastrofě potulují divoká zvířata, například vlci a koně.

Cara Loveová, evoluční bioložka a ekotoxikoložka z Princetonské univerzity v USA, studuje, jak černobylští vlci přežívají navzdory generacím vystaveným radioaktivním částicím. Loveová a tým výzkumníků navštívili CEZ v roce 2014 a nasadili vlkům rádiové obojky, aby bylo možné sledovat jejich pohyb a tým mohl »v reálném čase měřit, kde se vlci nacházejí a jakému množství záření jsou vystaveni. Odebrali také vzorky krve, aby zjistili, jak tělo vlků reaguje na rakovinotvorné záření.

Vědci zjistili, že černobylští vlci jsou po celý život vystaveni až 11,28 miliremů radiace denně, což je více než šestinásobek zákonného bezpečnostního limitu pro člověka. Bylo zjištěno, že vlci mají pozměněný imunitní systém podobně jako pacienti s rakovinou, kteří podstupují léčbu ozařováním, ale co je ještě důležitější, Loveová identifikovala také specifické části genetické informace zvířat, které se zdají být odolné vůči zvýšenému riziku rakoviny.

Mnoho výzkumů u lidí odhalilo mutace, které zvyšují riziko rakoviny – například přítomnost varianty genu BRCA zvyšuje pravděpodobnost, že se u ženy vyvine rakovina prsu nebo vaječníků. Práce Loveové se však snažila identifikovat ochranné mutace, které zvyšují pravděpodobnost přežití rakoviny. Pandemie a válka na Ukrajině zabránily v posledních letech Loveové a jejím spolupracovníkům v návratu do CEZ. »Naší prioritou je, aby tam lidé a spolupracovníci byli v co největším bezpečí,« řekla.

(jb)

Související články

1 KOMENTÁŘ

Zanechte komentář

Please enter your comment!
Please enter your name here

- Advertisement -

Poslední zprávy