Čtyři měsíce hudby zahájí 4 Tenoři! Začíná hudební festival Jablonecké tóny

Pátý ročník hudebního festivalu Jablonecké tóny nabízí letos v Jablonci nad Nisou přes 30 koncertů a představení. Program festivalu zahájí oficiálně v pátek koncert čtyř tenorů. Mezi novinky letošního ročníku patří například, že oblíbené čtvrteční podvečerní koncerty na letní scéně začnou již v červnu, a tak jejich fanoušci nebudou muset čekat až na letní prázdniny, uvedla náměstkyně primátora Jana Hamplová. Koncerty a představení jsou za dobrovolné vstupné nebo zdarma.

Na velkém zahajovacím koncertu v pátek vystoupí 4 Tenoři, a to držitel ceny Thálie, tenor Marian Vojtko, zpěvák a herec, barytenor Pavel Vítek, dvojnásobný držitel ceny Thálie, barytenor Jan Kříž a operní tenor Michal Bragagnolo za doprovodu Unique Quartet od 19 hodin na letní scéně Eurocentra.

Ale již zítra odstartuje festival Jablonecké tóny jako předskokan velkého pátečního zahajovacího koncertu, tradiční koncert Klavír pod širým nebem. Proběhne na náměstí Dr. Farského od 14 hodin poblíž Eurocentra vedle vodotrysku. Celé odpoledne zde bude znít série nejen skladeb na připraveném koncertním křídle, ale i další instrumentalisté, sólisté a zpěváci a hudebníci ze Základní hudební školy Jablonec nad Nisou. V případě špatného počasí se odpolední koncert přesune do pasáže Obchodního centra Central.

»Mezi letošní inovace Jabloneckých tónů patří spolupráce s Domovem dětí a mládeže Vikýř na akci ZUŠ dětem, která se uskuteční ve čtvrtek na letní scéně Eurocentra od 16 hodin. Tento nejen hudební program pro nejmenší bude laděn k tématu Včelích medvídků a připraveny budou i dílničky,« upřesnil Vít Rakušan, ředitel ZUŠ v Jablonci nad Nisou.

Další novinkou je přemístění páteční akce V rytmu ZUŠ z náměstí před radnicí do areálu Pivovaru Volt u jablonecké přehrady.

Červnový program bude patřit také představením základní umělecké školy a prezentaci místních kapel. Svůj program nabídne folklorní soubor Šafrán, představí se kapely HUSH nebo WXY, desáté narozeniny oslaví mladí muzikanti ze Studia Kokos. »Záměrně jsme vybrali interprety, skupiny a spolky, které jsou amatérské, průřezem napříč věkem, žánry i kategoriemi,« doplnila Lucie Kocourková z oddělení kultury, sportu a cestovního ruchu jabloneckého magistrátu.

Hudební festival Jablonecké tóny navázaly na projekty Město plné tónů a Rok české hudby, které měly v minulosti velký úspěch. Program návštěvníky zavede na letní scénu Eurocentra, do místních kostelů, na Mírové náměstí i náměstí Dr. Farského, do Tyršových sadů nebo do pivovaru. Vstupné bude dobrovolné, nebo žádné. Festival podle Hamplové na pár dní přeruší pouze tradiční prodejní výstava Svazu výrobců skla a bižuterie – Křehká krása, která bude v areálu Eurocentra od 10. do 13. srpna.

Kultura Jablonec nabídne koncerty na prověřených místech. »Lidé si už zvykli chodit každý čtvrtek na odpolední koncert na letní scénu Eurocentra nebo si zajít po nedělním obědě do Tyršových sadů a strávit část odpoledne s příjemnou hudbou. Proto jsme na tomto modelu nic neměnili. Opět jsme vybírali zajímavé skupiny s tím, že na letní scéně se objeví trochu alternativnější hudební žánry nebo tradiční hudba z pro nás exotických zemí, do Tyršova parku jsme naopak vybírali tanečnější melodie,« řekl ředitel Kultury Jablonec Petr Vobořil.

Tradiční jsou už i úterní koncerty v jabloneckých kostelech, o jejichž organizaci se stará spolek Musica Varia. I letos pozve posluchače do kostelů dr. Farského, Nejsvětější Trojice nebo Povýšení svatého Kříže. »Nově se k nim tento rok připojí také kostel svaté Anny a také kostel Nejsvětějšího srdce Ježíšova na Horním náměstí, který má velkolepě opravené varhany,« řekla Hamplová. Kompletní program Jabloneckých tónů 2023 najdou zájemci na webu www.jablonecketony.cz.

»Letní koncerty na Mírovém náměstí se budou na rozdíl od minulých ročníků konat až od 20 hodin, aby lidé nemuseli volit mezi pobytem u jablonecké přehrady a koncertem na náměstí,« vysvětlila Hamplová změnu začátku koncertů.

Upomínkový srpnový koncert Jaroslava Hutky k výročí událostí 21. srpna 1968 na letní scéně Eurocentra zazní den předem 20. srpna od 15 hodin.

Hlavním pořadatelem festivalu je statutární město Jablonec nad Nisou, které na pořádání Jabloneckých tónů spolupracuje se spolkem Musica Varia, Kultura Jablonec nad Nisou příspěvková organizace a Základní uměleckou školou Jablonec nad Nisou.

(mac)

FOTO – jablonecketony.cz/Petr Zbranek

REPRO FOTO – Facebook/Jablonecké tóny, Facebook/TV rtm+ Liberecko, Facebook/Z regionů – Jablonec nad Nisou a okolí, Petr Vobořil, Zbyněk Cincibus

Související články

Zanechte komentář

Please enter your comment!
Please enter your name here

- Advertisement -

Poslední zprávy