Krojovaný původ tří tisíc účastníků prošel Uherským Hradištěm, kde stále běží Slovácké slavnosti vína

Uherským Hradištěm prošel včera pestrobarevný krojovaný průvod, do kterého se zapojilo podle pořadatelů na 3000 účastníků. Přehlídku folklorní tradice z celého Slovácka, která je tradičně součástí Slováckých slavností vína, sledovalo několik tisíc návštěvníků, davy lemovaly všechny ulice v centru města. Průvod v čele s povozem taženým koňmi procházel městem zhruba tři hodiny. Na téměř tříkilometrové trase od mařatických sklepů až na Masarykovo náměstí se soubory kolemjdoucím představovaly hudbou, zpěvem i tancem.

Na cestu se účastníci vydali s houslemi, flétnami, nechyběly ani dudy a vozembouch, mnozí táhli i basu. Vybaveni byli také demižony. “My jsme Mařeťáci, pro nás je to srdcová záležitost. Zapojila se celá dědina, v našem případě je to 50 lidí,« řekl účastník souboru Slávek. Cestu i atmosféru kolem si pochvaloval, ve vozíku si s sebou vezli obří demižon. »Je to perfektní, na cestu máme výborné mladé víno, demižon má 35 litrů, to nám na náměstí vydrží. Pak budeme muset dočepovat,« žařertoval s úsměvem.

Návštěvníci, kteří se do Uherského Hradiště sjeli z celé republiky, ale i ze zahraničí, jejich jednotlivá vystoupení odměňovali potleskem. Průvod si nenechala ujít ani jednatřicetiletá Simona s dvouletou dcerou, které na slavnosti vyrazily sladěné ve folklorním oblečení. »Pocházím z Nového Města na Moravě, pro mě je to exotika. Folklorní tradice u nás na Vysočině tak nežije. Líbí se mi na tom, jak se ta tradice tady drží, i když to musí stát hodně úsilí a peněz,« řekla mladá žena.

Krojovaný průvod byl jedním z vrcholů letošních Slováckých slavností vína a otevřených památek. Slavnosti, které doprovází i přehlídka místních vín, řemeslníků a lidových tvůrců, mají v Uherském Hradišti dlouholetou tradici. V předchozích letech je navštěvovalo až 50 000 lidí. Předloni se kvůli pandemii koronaviru nekonaly, loni je omezila koronavirová opatření. »Letos jsme to připravili tak, že se jedná již o zcela normální ročník,« řekl ředitel pořádající organizace Antonín Mach.

Obavy měli pořadatelé pouze z nepříznivé předpovědi počasí, která ve finále některé účastníky průvodu odradila. Byly však zbytečné jelikož panovalo slunečné počasí. »Ukázalo se, že se nemají stahovat kalhoty, když je brod daleko,« podotkl k tomu starosta Stanislav Blaha. Slavnosti pokračují v Uherském Hradišti také dnes včetně jarmarku s desítkami výrobců a prodejců prezentujících svá řemesla. Lidé se mohou těšit i na vystoupení folklorních souborů, cimbálových muzik, sborů, dechových kapel, ale též dětských zpěváků a muzikantů, chybět nebude také koncert Hradišťanu.

(mac, čtk)

FOTO – ČTK/Luděk Peřina, Profimedia/Ján Honza

Související články

Zanechte komentář

Please enter your comment!
Please enter your name here

- Advertisement -

Poslední zprávy