Zahraniční návštěvníci se během festivalu dračích lodí těší z tradiční čínské kultury

Albida Sultana, zahraniční studentka univerzity v severozápadní čínské autonomní oblasti Ning-sia Chuej, je v Číně prvním rokem, a tak je nesmírně napjatá a zvědavá, jak pozná bohatou tradiční čínskou kulturu a zúčastní se pestrých oslav festivalu dračích lodí, který letos připadá na čtvrtek.

»O festivalu toho vím jen málo, ale tentokrát ho mohu zažít osobně,« řekla dvacetiletá dívka z Bangladéše. »Chci ochutnat lepkavou rýži ve tvaru pyramidy cung-c‘ a slyšela jsem, že je docela zvláštní a lahodná.«

Festival dračích lodí, který se koná na památku čínského vlasteneckého básníka Čchü Jüana (asi 340 př. n. l.-278 př. n. l.) pátý den pátého lunárního měsíce čínského kalendáře, vznikl v Číně před tisíci lety a nyní se stal státním svátkem. Lidé si v tento den pochutnávají na známých lepkavých rýžových knedlíčcích cung-c‘ a sledují závody dračích lodí.

Sultana se ve třídě dozvěděla o legendě o cung-c‘, podle níž toto tradiční jídlo v dávných dobách házeli lidé do vody, aby ochránili ostatky velkého básníka před hladovými rybami. »Ten příběh je dojemný. Už jsem si koupila cung-c‘ v supermarketu,« řekla Sultana a dodala, že se svými přáteli také plánuje výstup na hory jako způsob relaxace během festivalu.

Zafar Iqbal, pákistánský odborník z Akademie zemědělských a lesnických věd v Ning-sia, má tradiční čínskou kulturu festivalu také rád. Kromě toho, že jedl cung-c‘, také sám balil rýži a datle do rákosových listů, stejně jako to během festivalu dělá většina Číňanů.

Iqbal se také nadšeně zapojil do závodů dračích lodí, což je další ceněná tradice během festivalu. »Když jsem byl ve městě Fu-čou, měl jsem možnost být svědkem závodu lodí. Opravdu to vyžaduje trénink, aby se dosáhlo synchronizace s týmem, jinak to může být naopak kontraproduktivní,« řekl Iqbal. »Jednou jsem si to dokonce sám vyzkoušel a musím říct, že pádlovat na lodi s dlouhým bambusovým pádlem je docela náročné. Vyžaduje to zručnost a přesnost.«

Mohammed Abdulkarem z Jemenu přijel do Jin-čchüanu, hlavního města Ning-sia, loni v srpnu. Pět let studoval klinickou medicínu v pobřežním městě Sia-men ve východní provincii Fu-ťien, kde poprvé ochutnal cung-c‘ a sledoval vzrušující závody lodí.

»Ochutnal jsem různé příchutě cung-c‘ a mezi nimi je mým osobním favoritem ta sladká s datlemi,« poznamenal 29letý mladík.

Na pozvání a za podpory svých čínských přátel se Abdulkarem účastnil závodů na lodích, které pro něj byly fyzicky náročné i vzrušující. »Moje oči se to naučily, ale ruce zřejmě ne. Málem jsem spadl do vody,« řekl Abdulkarem. »Z toho tréninkového dne mě druhý den bolelo tělo a byl jsem unavený. Závodění na lodi vyžaduje sílu a výkon, takže asi musím zapracovat na tom, abych se udržoval v kondici.«

Abdulkarem uvedl, že díky závodům dračích lodí také objevil některé životní a pracovní filozofie, které mu pomáhají lépe porozumět čínské kultuře a hodnotám.

»Duch spolupráce a vytrvalost každého člena týmu je zásadní pro vítězství v závodě lodí, což je důležité i pro dosažení úspěchu v životě i v práci. Lidé v týmu nebo členové rodiny by se nikdy neměli snadno vzdávat a vždy si podat pomocnou ruku, pak vše skončí se šťastným koncem,« dodal.

(Xinhua)

Související články

Zanechte komentář

Please enter your comment!
Please enter your name here

- Advertisement -

Poslední zprávy