Blue Origin vyvíjí modul, který v roce 2029 dopraví astronauty na Měsíc

Americká společnost Blue Origin bude v rámci programu Artemis vyvíjet modul pro přistání astronautů na Měsíci v roce 2029. Uvádí se to v prohlášení amerického Národního úřadu pro letectví a vesmír (NASA), které bylo zveřejněno na jeho internetových stránkách.

Podle tohoto prohlášení společnost Blue Origin amerického miliardáře Jeffa Bezose »navrhne, postaví, otestuje a ověří« modul Blue Moon. Bude sloužit k přistání astronautů na povrchu Měsíce a k připojení k lunárnímu modulu Gateway, který USA vyvíjejí. Hodnota kontraktu činí 3,4 miliardy dolarů.

Podle plánů NASA budou v páté fázi mise Artemis v roce 2029 dopraveni čtyři astronauti k blízké měsíční stanici na lodi Orion, která bude vynesena do vesmíru supertěžkou raketou Space Launch System (SLS, kosmický nosný systém). Očekává se, že dva astronauti s pomocí modrého přistávacího modulu Blue Moon přistanou na povrchu Měsíce poblíž jeho jižního pólu a stráví tam asi týden, než se vrátí na stanici. Před misí Artemis-5 je naplánováno zkušební přistání modulu na povrchu přirozené družice Země v bezpilotním režimu.

V dubnu 2021 NASA vybrala společnost SpaceX amerického podnikatele Ilona Muska pro vývoj přistávacího modulu, který má být použit ve třetí fázi programu Artemis. O zakázku se ucházely také společnosti Blue Origin a Dynetics, ale jejich nabídky byly zamítnuty. Blue Origin se obrátila na soud, aby verdikt americké vesmírné agentury přezkoumal, ale pokusy napadnout rozhodnutí NASA byly neúspěšné.

Podle prohlášení NASA vývoj přistávacích modulů nejméně dvěma společnostmi zvýší konkurenci, poslouží ke snížení nákladů a rozšíří možnosti USA přistát s astronauty na povrchu Měsíce.

Na jaře 2019 NASA oznámila projekt lunárního programu Artemis. První fáze, Orion, byla vypuštěna raketou SLS 16. listopadu 2022, obletěla Měsíc a 11. prosince 2022 se vrátila na Zemi. Druhá fáze (Artemis 2) zahrnuje oblet přirozeného satelitu s posádkou na palubě. Ve třetí fázi mise (Artemis 3) NASA očekává přistání astronautů na Měsíci a jejich následné vyslání na Mars.

(jb, TASS)

Související články

1 KOMENTÁŘ

Zanechte komentář

Please enter your comment!
Please enter your name here

- Advertisement -

Poslední zprávy