Britští vydavatelé požadují, aby vláda chránila duševní vlastnictví před AI

Šéfové britských vydavatelů požadují po britském premiérovi Rishi Sunakovi, aby zajistil ochranu práv duševního vlastnictví kvůli rychlému rozvoji generativních systémů umělé inteligence (AI). Informoval o tom deník Financial Times.

V dopise adresovaném premiérovi členové britské asociace vydavatelů požadují, aby »bylo zaručeno právo duševního vlastnictví Spojeného království, pokud je jakýkoli obsah chráněný autorskými právy využíván systémy umělé inteligence a předem licencován«. Dan Conway, který působí jako výkonný ředitel organizace, uvedl, že vydavatelé »rozhodně souhlasí s tím, že Spojené království se musí stát světovým lídrem v oblasti bezpečné, transparentní a v konečném důsledku etické umělé inteligence«. Vyzval k vytvoření »správného podnikatelského prostředí« pro rozvoj technologií AI v zemi. Conway rovněž uvedl, že školení systémů umělé inteligence »musí probíhat transparentně a se souhlasem tvůrce nebo držitele práv«.

Jak upozorňuje deník, vydavatelé se obávají, že bez řádné ochrany duševního vlastnictví bude AI schopna sama vytvářet díla kopírováním nebo přepisováním materiálů chráněných autorskými právy. Podle odvětví by absence regulačních opatření »vážně poškodila lidskou tvořivost a sebevyjádření a připravila by výzkumníky, autory a vydavatele o živobytí«. Vývojáři již nyní využívají texty a obrázky z novin a knih, stejně jako hudbu a výtvarná díla, k trénování generativních modelů umělé inteligence.

Již dříve britské úřady oznámily, že v listopadu 2023 se v Bletchley Parku uskuteční první mezinárodní konference o bezpečnosti umělé inteligence na světě. Sejdou se na ní zástupci vlád a předních společností zabývajících se umělou inteligencí i akademici, aby diskutovali o vývoji regulačních bariér a odpovědném rozvoji technologií umělé inteligence.

(jb, TASS)

Související články

Zanechte komentář

Please enter your comment!
Please enter your name here

- Advertisement -

Poslední zprávy