FBI shromáždila údaje o DNA 21,7 milionu lidí a plánuje tento počet zvýšit

Federální úřad pro vyšetřování (FBI) shromáždil 21,7 milionu profilů DNA, což je asi 7 % populace USA a plánuje zvýšit tempo shromažďování těchto údajů. Informoval o tom v úterý portál The Intercept s odvoláním na údaje FBI.

Uvádí se, že ve fiskálním roce 2024 (začíná 1. října) plánuje úřad vynaložit na práci s katalogem DNA dalších 53,1 milionu dolarů při současných výdajích 56,7 milionu dolarů. Portál připomíná, že podle ředitele FBI Christophera Wraye jeho úřad shromažďuje asi 90 tisíc vzorků DNA měsíčně a plánuje zvýšit toto číslo na 120 tisíc měsíčně, tedy téměř 1,5 milionu ročně.

»Naše DNA je osobní a citlivá informace. Může odhalit naše sklony k vážným onemocněním, informace o rodinných příslušnících a původu,« uvedla pro The Intercept Vera Eidelmanová, mluvčí organizace American Civil Liberties Union, která se zabývá ochranou lidských práv. Rychlé rozšiřování katalogu DNA má podle ní »vážné důsledky pro občanské svobody« a podkopává pojmy nezávislosti, svobody a presumpce neviny.

(jb, TASS)

Související články

Zanechte komentář

Please enter your comment!
Please enter your name here

- Advertisement -

Poslední zprávy