Možná je těžké si představit, že 40 procent světových houslí se každoročně vyrobí v Chuang-čchiao, venkovském městečku na východě Číny, které kdysi bylo proslulé spíše sezamovým chlebem než hudbou.
Procházka ulicemi Chuang-čchiao odhalí pozoruhodnou proměnu. Náměstí zdobí jezero ve tvaru houslí, kolem jsou rozesety sochy houslařů a v houslařském průmyslu pracuje přes 30 000 lidí, kteří ročně vyrobí 700 000 strunných nástrojů. Téměř každé dítě ve městě hraje na tento nástroj.
Housle vyrobené v Chuang-čchiao si získaly vynikající mezinárodní pověst. V Moskvě prodává tyto housle ve svém obchodě s hudebními nástroji Daniyar Abdrakhimov. »Nejsou drahé, precizní výroba, vynikající kvalita a dobrý zvuk,« uvedl.
Město Chuang-čchiao, které se nachází v provincii Če-ťiang, si vysloužilo přezdívku »Cremona východu«, což je poklona italskému městu, kde se housle zrodily.
Jak se to všechno stalo?
Příběh začal v 60. letech 20. století, kdy ve velkých čínských městech, jako je Peking a Šanghaj, začaly vznikat houslařské dílny. Několik rodáků z Chuang-čchiao, kteří se v Šanghaji zdokonalili v houslařském řemesle, se vrátilo domů a otevřelo si příslušnou továrnu.
Jeden z učňů, Li Šu, vyrobil první housle Chuang-čchiao na počátku 70. let 20. století.
Dnes je Li předsedou společnosti Jiangsu Fengling Musical Instrument Group, která vyváží housle do téměř 90 zemí a regionů, včetně Spojených států, Itálie a Ruska.
»Není snadné, aby se v Číně vyrobené ‚západní hudební nástroje‘ dostaly na zahraniční trh,« řekl Li a zdůraznil, že díky inovativním technikám se housle z Chuang-čchiao staly celosvětově konkurenceschopnými.
Tradičně se houslové dřevo musí sušit více než 50 let, aby se zajistil dobrý zvuk a zabránilo se jeho popraskání, protože tento proces snižuje obsah vody, cukru a pryskyřice. Liova společnost vyvinula mikrobiologickou technologii využívající enzymy obsažené ve víně k odstranění velkého množství kontaminantů, čímž se doba sušení zkrátila o více než 20 let.
Poté, co Čína vstoupila do Světové obchodní organizace, se houslařský průmysl v Chuang-čchiao rychle rozšířil a díky vysoké kvalitě a nízkým cenám rychle vstoupil na mezinárodní trh, dodal Li.
Podobně Sü Siao-feng, zkušený loutnař v Chuang-čchiao, věří, že díky snaze o vysokou kvalitu jsou housle z Chuang-čchiao »pravidelným hostem na mezinárodních výstavách hudebních nástrojů«.
Ačkoli Chuang-čchiao podporuje sériovou výrobu, Sü je zastáncem ruční výroby, která podle něj odlišuje housle od těch, které se vyrábějí na montážních linkách. Proces zahrnuje konfiguraci desky, výrobu hlavy, ladění akustiky a tvarování těla, což má vliv na barvu zvuku.
Výroba houslí vyžaduje asi 200 kroků a Sü každou desku ručně rozřeže a vyvrtá do ní všechny otvory.
Sü dodnes vzpomíná na reakci zahraničního zákazníka, když si zahrál na jeden z jeho prvních výrobků.
»Zeptal jsem se ho, jak ty housle hodnotí, a on na to: ‚To je nepředstavitelné. Vy jste takový výrobek vyrobil ručně!‘« vzpomíná Sü.
Sü také založil houslařskou mistrovskou dílnu v Chuang-čchiao, kde vyškolil stovky houslařů. Dnes se město pyšní více než 200 podniky na výrobu houslí a podpůrnými podniky.
Houslařský průmysl vytvořil pro obyvatele Chuang-čchiao nejen pracovní místa, ale obohatil i jejich mimopracovní život. Místní vláda podporuje hudební vzdělávání a žáci od první do páté třídy se mohou učit hrát na housle. Mnoho dětí v Chuang-čchiao si dokonce hraje s houslemi jako s hračkami.
Díky výuce hudby se mohou nejen seznámit s průmyslem svého rodného města, ale také rozvíjet své záliby a umělecký talent, uvedl Čchien Chuej, učitel houslí v Chuang-čchiao.
Mnoho studentů se věnuje profesionální hudební kariéře a pokračuje ve studiu na prestižních hudebních akademiích doma i v zahraničí, dodal Čchien.
Od roku 2017 je Chuang-čchiao stálým místem konání Mezinárodního dne hudebních nástrojů v Číně. Do čínského »hlavního města houslí« se každoročně sjíždějí tisíce hudebníků, orchestrů a milovníků hudby z celého světa, které spojuje čistá láska k hudbě.
To, co začalo jako skromné úsilí několika navrátivších se řemeslníků, rozkvetlo v celosvětovou symfonii, jejíž ozvěna daleko přesahuje hranice města.
(Xinhua)