První univerzální platforma pro umělou inteligenci na světě spuštěna v Pekingu

První univerzální platforma pro umělou inteligenci (AI) na světě, která podporuje různé typy těl a scénáře, byla ve středu spuštěna v Pekingu. Očekává se, že urychlí integraci chytrých technologií do reálného světa a rozvoj robotiky, autonomního řízení a interakce mezi lidmi a stroji.

Platforma, nazvaná „Huisi Kaiwu“, byla vyvinuta Pekingským inovačním centrem pro humanoidní roboty, které bylo společně založeno Ministerstvem průmyslu a informačních technologií (MIIT), pekingskou městskou vládou a podniky a výzkumnými institucemi v sektoru robotiky.

Vestavěná AI integruje umělou inteligenci do fyzických těl, jako jsou roboti, aby jim umožnila vnímat, učit se a dynamicky interagovat s prostředím podobně jako lidé. Spoléhá se na výpočetní kapacity a logické uvažování a může se neustále učit, adaptovat se a plnit úkoly prostřednictvím vjemů, akcí a zpětné vazby z prostředí. Tím se zlepšuje autonomie a praktická aplikace AI v reálném světě.

Kromě humanoidních robotů mohou jako těla vestavěné AI sloužit i další interaktivní zařízení, jako jsou autonomní vozidla a nositelné technologie.

Podle Tanga Jiana, technického ředitele centra, je pro humanoidního robota klíčové mít „mozek“, tedy část schopnou přirozené interakce, prostorového vnímání, porozumění záměru, hierarchického plánování a reflexe chyb.

Stejně důležitý je „mozeček“, který zajišťuje funkce jako uchopování, rozklad dovedností a řešení chyb. Je odpovědný za úkoly, jako je celková kontrola těla, spolupráce obou rukou, stabilní chůzi a mobilní navigaci.

Robot nejprve naplánuje úkoly svým „mozkem“, poté dá pokyn „mozečku“ k provedení konkrétních akcí a následně předá informace zpět „mozku“, čímž se vytvoří smyčka pro autonomní rozhodování a provedení pohybů v komplexním prostředí.

Xiong Youjun, generální ředitel centra, uvedl, že vestavěná AI je stále v počáteční fázi. Průmysl potřebuje univerzální inteligentní platformu kompatibilní s různými typy těl a scénáři, schopnou vykonávat obecné úkoly.

Během středečního uvedení na trh platforma předvedla operace v reálném provozu ve čtyřech scénářích: průmyslové třídění, stavba bloků, úklid stolu a balení logistiky. Prostřednictvím různých metod, jako je hlasová interakce nebo přímé připojení přes aplikaci, mohou uživatelé snadno s roboty komunikovat.

Například při úkolu třídění průmyslových materiálů se operátor přímo připojil k AI prostřednictvím aplikace HuiSi KaiWu, zatímco robotická ramena přesně interpretovala hlasové příkazy a dokončila třídění pomocí spolupráce obou rukou.

Tang uvedl, že model „aplikace plus robot“ pokrývá složité technické schopnosti, jako je úvaha, plánování a vyvolávání dovedností, do jednoduchých procedur, což snižuje práh pro uživatele. Platforma také podporuje rychlé přidávání přizpůsobených modelů a dovedností, což flexibilně vyhovuje potřebám různých scénářů a poskytuje pohodlná, efektivní a inteligentní řešení pro průmyslovou automatizaci.

Platforma dokáže zajistit celý proces od pochopení úkolu po jeho provedení. Je schopna zpracovávat komplexní úkoly v různých scénářích a je kompatibilní s různými typy těl, včetně robotických ramen, kolových robotů a humanoidních robotů, dodal Tang.

Rozvoj vestavěné AI byl zdůrazněn v letošní vládní zprávě o práci.

Dříve zveřejněné plány MIIT ukazují, že Čína si klade za cíl do roku 2025 vytvořit předběžný inovační systém pro humanoidní roboty a do roku 2027 vybudovat bezpečný a spolehlivý průmyslový a dodavatelský řetězec, kdy se související produkty stanou nedílnou součástí reálné ekonomiky.

(Xinhua)

Související články

Zanechte komentář

Please enter your comment!
Please enter your name here

- Advertisement -

Poslední zprávy