Svět bankovek Oldřicha Kulhánka můžete poznat na výstavě ČNB

První umělecké návrhy československých platidel ze 70. let 20. století, satirické Funny Money i životní příběhy současných bankovek. To vše je možné vidět v Návštěvnickém centru České národní banky (ČNB). Pro veřejnost se otevře unikátní výstava Svět bankovek Oldřicha Kulhánka. Vstup je zdarma.

Expozice s mnoha symboly a do poslední tečky promyšlenými detaily provede návštěvníky bankovkovým dílem českého malíře, grafika a ilustrátora Oldřicha Kulhánka. Lidé se budou moci seznámit s prvními návrhy československých platidel, které autor vytvořil na začátku 70. let 20. století. Chybět nebudou ani satirické litografie Funny Money, ani peníze, s kterými se platí dodnes.

»Oldřich Kulhánek měl podle dobových pramenů osobitý pohled na svět inspirovaný člověkem a člověčenstvím. Protože ho dokázal umělecky zachytit a originálně ztvárnit, leckdy i s řadou symbolů, jsou aktuální české bankovky naprosto unikátní kombinací umění a ochranných prvků. Umělecký design, který ctí českou historii a tradici, přitom nejde na úkor bezpečnosti. Naopak. Umožňuje mít na tuzemských platidlech celou řadu ochranných prvků,« říká členka bankovní rady ČNB Karina Kubelková.

»Při zpracování každé bankovky se Oldřich Kulhánek nejdřív podrobně seznámil s osobností, kterou ztvárňoval. Šlo mu totiž o to, aby každý návrh dokonale vystihl životní příběh umělecky zachyceného člověka. Díky tomu se tento český malíř, grafik a ilustrátor stal skutečným vypravěčem české historie, respektive osudů významných představitelů českého národa,« upozorňuje hlavní archivář ČNB a kurátor výstavy Jakub Kunert.

Výstavu Svět bankovek Oldřicha Kulhánka tvoří několik bloků. První se věnuje umělecké osobnosti Oldřicha Kulhánka. Druhá se zaměřuje na jeho ranou tvorbu ze začátku 70. let 20. století, která se nikdy nerealizovala. Navazují 90. léta 20. století, kdy tohoto malíře, grafika a ilustrátora vybrala Státní banka československá, aby navrhl nové bankovky. Po zpracování dvousetkoruny přišla nabídka na tvorbu dalších sedmi bankovek, které se později staly měnou samostatné České republiky. Část expozice se týká motivů současných českých bankovek a Kulhánkův osobitý pohled na měnu, a to i zahraniční, představuje výstavní blok satirických litografií Funny Money.

Svět bankovek Oldřicha Kulhánka

  • Kdy: od 27. března, úterý až pátek 9–17 hodin, sobota 10–18 hodin
  • Kde: Návštěvnické centrum ČNB, Na Příkopě 28, Praha 1
  • Jak: zdarma

(zmk)

FOTO – flickr ČNB

Související články

Zanechte komentář

Please enter your comment!
Please enter your name here

- Advertisement -

Poslední zprávy