V Pompejích byla objevena starověká pekárna

Italští archeologové při vykopávkách v archeologickém komplexu Pompejí, starověkého města, které zaniklo v důsledku výbuchu sopky Vesuv v roce 79 n. l., objevili místnost, která zřejmě sloužila jako pekárna, kde pracovali otroci.

Jak muzeum uvádí ve své zprávě, při vykopávkách vědci našli dům, který je rozdělen na obytnou část, zdobenou freskami, a výrobní místnost – pekárnu. Jde o stísněnou místnost s malými okny, na nichž byly kdysi instalovány železné mříže. V podlaze byly vyhloubeny prohlubně pro koordinaci pohybu oslů, kteří chodili kolem mlýnských kamenů »celé hodiny se zavázanýma očima«.

»Je to prostor, v němž si musíme představit lidi v poddanském postavení, jejichž svobodu pohybu považoval majitel za nutné omezit. To je nejvíc šokující aspekt starověkého otroctví, kde se vše redukuje na hrubé násilí, a tento dojem plně potvrzuje skutečnost, že na těch několika málo oknech byly instalovány železné mříže,« komentoval nález ředitel Archeologického parku Gabriel Zuchtrigel. »Ikonografické a literární prameny dosvědčují, že mlýnské kameny obvykle poháněla dvojice – otrok a osel. Kromě tlačení mlýnského kamene musel otrok zvíře pohánět, sledovat proces mletí, přidávat obilí a sbírat mouku«.

Město, zcela pohřbené pod vrstvou lávy a popela, bylo poprvé objeveno v roce 1592. Deska s nápisem Pompeje zde byla nalezena až téměř o 100 let později – v roce 1689, ale tehdy se předpokládalo, že ruiny patří k vile vojevůdce a významného politika Pompeje Velikého (106-48 př. n. l.). Vykopávky města pokračovaly i v průběhu 18. a 16. století. Během dlouhé historie zkoumání tohoto starořímského města se formovaly zásady moderní archeologie. Pompeje jsou světoznámým archeologickým muzeem, jedním z nejnavštěvovanějších v Itálii a jsou zapsány na seznamu světového dědictví UNESCO.

(cik, TASS)

Související články

Zanechte komentář

Please enter your comment!
Please enter your name here

- Advertisement -

Poslední zprávy