Fotbalisté Sparty vyhráli malé derby a minimálně na den vedou tabulku

Fotbalisté Sparty jsou zpět v čele ligové tabulky, byť nyní možná jen na jeden den. Po dnešní výhře 3:1 v malém pražském derby na půdě Bohemians 1905 mají dvoubodový náskok před konkurenční Slavií, kterou však teprve čeká její duel 28. kola na horké plzeňské půdě zítra.

Sparta nastoupila v Ďolíčku pod tíhou tlaku po nevydařeném duelu minulého ligového dějství proti Mladé Boleslavi, kdy po remíze 1:1 ztratila vedení v tabulce. Dnes však předvedla diametrálně odlišný výkon než v tomto střetnutí i v předchozích třech ligových, v nichž dvakrát jen těsně vyhrála a v Plzni inkasovala debakl. A to navzdory faktu, že jí na střídačce chyběl kvůli čtyřem žlutým kartám kouč Brian Priske. Jeho asistent Lars Friis jej však zastoupil skvěle.

Sparta nejprve zahazovala šance a králem v tomto směru byl srbský křídelník Veljko Birmančevič. A tak přišel trest, když se po dokonalém centru Libora Kovaříka z přímého kopu trefil hlavou Lukáš Hůlka. Psala se 40. minuta a s letenskými ambicemi to nevypadalo zrovna růžově. Jenže hosté se nepoložili a naopak si v závěru poločasu vytvořili hned tři tutové šance. Nebylo divu, že jednu z nich proměnili – hlavou se po rohu Kairinena trefil Martin Vitík. »Sparta byla po našem gólu na kolenou a my jsme si to během pěti minut podělali,« litoval trenér zelenobílých Jaroslav Veselý.

»V první půli jsme měli dát tři branky a nemuselo to být tak dramatické. Mohl bych mluvit jinak. Takhle to byla velká bitva,« řekl prozatimní dánský kouč Friis.

Vyrovnání Spartě nicméně nestačilo a krátce po změně stran se konečně trefil i Birmančevič, jehož obstřel gólmana Soukupa na vzdálenější tyč po Kuchrově přihrávce byl vpravdě dokonalý. A protože s jídlem roste chuť, připsal si srbský křídelník ještě jeden gól v 74. minutě, kdy důrazem dotlačil míč po situaci, které slovenští sousedi říkají »trma vrma«. »Dnes jsem měl na hattrick, ale člověk o tom během zápasu moc nepřemýšlí. Chci podat co nejlepší výkon pro mužstvo a hatrrick třeba vyjde příště,« uvedl po utkání Birmančevič.

Sparta se tak vrátila na vítěznou vlnu a je paradox, že Mladá Boleslav, která ji před týdnem okradla o body, dnes doma padla s Teplicemi 1:2. Všechny branky dnes ve městě automobilů padly až ve druhé půli. Nejprve Danielové Trubač a Fila zajistili »Sklářům« dvoubrankový náskok, následně již zkušený zadák Marek Suchý v závěru jen zkorigoval stav. »Je zklamání, že jsme si pokazili rozjetou sérii. Takový je fotbal, musíme se z toho otřepat a jít dál,« litoval kouč Středočechů David Holoubek.

Překvapením dne je vítězství zachraňujících se Českých Budějovic nad Libercem 3:2. A byl to pořádný nervák! Hosté v čase 90.+3 zásluhou vlastní branky Poulola vyrovnali na 2:2, ale v čase 90.+6 rozradostnil Střelecký ostrov s pomocí brankové konstrukce Jan Suchan.

Dodejme, že v posledním dnešním, večerním duelu zdolal Hradec Králové zdolal Slovácko 1:0. Favorita šokoval 77. minutě Štěpán Harazim, který tak zařídil posun »Votroků« již na osmou příčku na dostřel klíčové šestce, jež si to rozdá ve Skupině o titul.

* * *

Bohemians Praha 1905 – Sparta Praha 1:3 (1:1)

Branky: 40. Hůlka – 48. a 74. Birmančevič, 45.+2 Vitík. Rozhodčí: Berka – Kubr, Vlček – Petřík (video). ŽK: A. Kadlec, Hůlka, Shejbal – Panák, Ryneš, Zelený, Olatunji. Diváci: 6195.

Bohemians: Soukup – Křapka (62. Köstl), Vondra, Hybš – A. Kadlec, Beran, Hůlka, Kovařík (76. Hrubý) – Prekop (76. Huf), Hála (62. Shejbal) – Ristovski (36. Puškáč). Trenér: Veselý.

Sparta: Vindahl – Vitík, Panák, Krejčí – Wiesner, Kairinen, Sadílek (87. Solbakken), Ryneš (87. Zelený) – Tuci (66. Haraslín), Birmančevič – Kuchta (66. Olatunji). Trenér: Friis.

Dynamo České Budějovice – Slovan Liberec 3:2 (1:1)

Branky: 45. Hellebrand, 67. Ondrášek, 90.+6 Suchan – 6. Žambůrek, 90.+3 vlastní Poulolo. Rozhodčí: Zaoral – Nádvorník, Pospíšil – Starý (video). ŽK: Ondrášek, Hellebrand, Čermák, Šigut – Mikula, Žambůrek, Kulenovič, Ghali. Diváci: 2398.

Č. Budějovice: Šípoš – Lazič (72. Sladký), Poulolo, Králik, Trummer – Suchan, Čermák (82. Hubínek), Hellebrand – Šigut, Alli – Ondrášek (90. Tranziska). Trenér: Lerch.

Liberec: Vliegen – Mikula (79. Horský), Chaluš, Purzitidis – Penner (44. Ghali), Žambůrek, Prebsl (79. Tetour), Preisler (60. Fukala) – Višinský (60. Doumbia), Tupta – Kulenovič. Trenér: Kozel.

FK Mladá Boleslav – FK Teplice 1:2 (0:0)

Branky: 88. Suchý – 69. Trubač, 78. D. Fila. Rozhodčí: Radina – Mokrusch, Kotalík – Kvítek (video). ŽK: Kričfaluši (Teplice). Diváci: 2421.

M. Boleslav: Mikulec – Král (76. Žitný), Suchý, Karafiát – Kadlec (76. Kostka), Sakala, Kubista (76. L. Fila), Fulnek – Solomon (86. Vaníček), Ladra – Pulkrab (63. Jawo). Trenér: Holoubek.

Teplice: Ludha – Kričfaluši, Chaloupek, Mičevič – Radosta (68. Švanda), Bílek (86. Jukl), L. Mareček, Labík – Trubač – D. Fila (90.+3 Křišťan), Čerepkai (68. Jásir). Trenér: Frťala.

FC Hradec Králové – 1. FC Slovácko 1:0 (0:0)

Branka: 77. Harazim. Rozhodčí: Szikszay – Volf, Ratajová – Kocourek (video). ŽK: Krejčí, Juliš, Šašinka, Zadražil – Petržela. Diváci: 6012.

Hradec: Zadražil – Klíma, Kodeš, Spáčil – Harazim, Kučera, Dancák, Krejčí (90.+4 Horák) – Čmelík (70. Šašinka), Pilař (81. Juliš) – Vašulín. Trenér: Horejš.

Slovácko: Fryšták – Reinberk (46. Sinjavskij), Hofmann, Břečka, Blahút (82. Petržela) – Daníček, Trávník (82. Kvasina) – Kim Sung-pin (57. Juroška), Havlík, Holzer (78. Kalabiška) – Vecheta. Trenér: Svědík.