Kanonáda jako u Verdunu, v Liberci a Plzni po čtyřech, v Budějovicích šest

Druhý hrací den 28. kola FORTUNA:LIGY přinesl ve třech utkáních čtrnáct gólů. Liberec doma porazil Brno 3:1 a Dynamo České Budějovice přidalo Teplicím na zpáteční cestu ještě o dva góly víc. V posledním utkání Plzeň porazila Zlín 4:0.

První gólovou šanci v Liberci měl v 11. minutě na svědomí domácí Slovan. Ndefe vybojoval na polovině míč, zatáhl jej až k vápnu, kde přihrál do druhé vlny na úplně volného Tuptu. Slovenský útočník ale ve skvělé pozici bránu přestřelil. Ve 23. minutě Olatunji posunul míč do levé strany na Ghaliho, který se rychlými kličkami dostal přes obránce a odcentroval na hranici malého vápna. Tijani míč pouze přizvedl, Tupta stál dobře před Berkovcem a nefauloval a Christian Frýdek se hlavou do prázdné brány prosadil a poslal Slovan do vedení. Dlouhý centr na útočnou polovinu si za šest minut dobře zpracoval Olatunji, přes Tijaniho poslal přihrávku do vápna na Tuptu, který si balon zasekl a chladnokrevně zakončil do protipohybu brankáře – 2:0. Za dalších pět minut Ghali zatáhl balon na útočnou polovinu, kde byl faulován. Victor Olatunji přihrál v ponechané výhodě na pravou stranu na Fukalu. Mladý obránce vrátil herní artikl k nohám Frýdka a domácí štírek si krásnou střelou na zadní tyč připisuje druhý dnešní gól. A vlastně i poslední střelec byl hráč Liberce. Ševčík rozehrál standardní situaci do míst, kde nebyl nikdo v červeném a pro balon už si šel brankář Vliegen. Z ničeho nic se však nepochopitelně pověsil do vzduchu Rondić a překonal svého brankáře.

V 18. minutě českobudějovický Hora ranou z přímého kopu obstřelil zeď složenou z jabloneckých hráčů. A díky clonění domácích hráčů, kteří zeď prodloužili, neměl brankář Hanuš šanci cokoliv vidět. Míč zapadl přesně k tyči a Dynamo vedlo 1:0. Za tři minuty byl i u druhého gólu byl v počátku Hora. Ten totiž rohový kop rozehrál jako signál po zemi na Čmelíka, který následně centroval do pokutového území. Tam si balon našel osvědčený hlavičkář Havel, který nedal hostujícímu brankáři šanci. Těsně před odchodem do kabin Čmelík předvedl záchvěv geniality. Ve vápně se k němu po nepřesném zákroku protihráče odrazil balon sice skoro až k brankové čáře, avšak Čmelík zvolil nečekanou střelu, která přelétla přes gólmana Hanuše přímo do brány! Jihočeši navíc nastřelili tyč a dvakrát jejich snažení zastavil v gólových šancích gólman Hanuš. Hosté sice měli v úvodu také své šance, jenže žádnou z nich neproměnili a do kabin se tak odchází za jednoznačného stavu.

V 53. minutě Čmelík prohodil balon mezi nohama soupeře a následně odcentroval do pokutového území, kde se hlavou prosadil prvním ligovým gólem osmnáctiletý budějovický stoper Čoudek. V 59. minutě udeřilo i na druhé straně. Centr od rohového praporku odvrátil mimo vápno Čmelík a ranou zpoza vápna následně snížil na 4:1 Souček. V 70. minutě Králik kolmým pasem na levé straně hřiště vyzval k úniku Adedirana, který přetlačil obránce a následně tvrdou ranou s pomocí tyče zvýšil na 5:1 pro Dynamo.

V Plzni vyšel úvod domácím. Ve 14. minutě Jirka zkusil své štěstí střelou z velké vzdálenosti, avšak slovenský reprezentant trefil jen útočníka Durosinmiho. Plzeň však nadále zůstala s míčem na útočné polovině a snažila se něco vymyslet. Vzápětí přišla další plzeňská rána, tentokrát pálil Vydra, hosté jeho pokus dokázali zablokovat jen na rohový kop. A z něho dala Plzeň první gól v utkání. Kalvach poslal dlouhý balon na zadní tyč, kde byl Pilař, jeho přihrávku záhy zužitkoval před prázdnou bránou Jemelka. Plzeňský obránce avšak stál v ofsajdovém postavení, gól tak nemohl být uznán. Ve 34. minutě se míč znovu přesunul k brance Zlína, Sýkora byl ale na levé straně faulován. Následnou standardní situaci rozehrál sám faulovaný Jan Sýkora a ten našel přesně hlavu Hejdy, který s pomocí levé tyče překonal bezmocného Rakovana.

Plzeň i druhý poločas zahájila s míčem na vlastních kopačkách, po následném centru z pravé strany hlavičkoval Chorý a po zásahu brankáře bude Viktoria kopat rohový kop. Sýkora ho rozehrál přímo na kopačku střídajícího Vlkanovy, který se následně trefil přesně k bližší tyči. Rakovan proti jeho ráně nedokázal včas zasáhnout. V 57. minutě se nový muž na hřišti prosadil znovu. Míč dostal na levé straně Václav Pilař, který krásným centrem oslovil ve vápně znovu Vlkanovu, který, ač je malého vzrůstu, hlavou usměrnil míč přesně k levé tyči. Krásná akce domácího celku v závěru hrací doby: Kliment dostal dlouhý balon na levé straně, plzeňský hráč si poté počkal na ideální moment, kdy najít na druhé vlně naběhnutého CHorého, který už střílel prakticky jen do poloprázdné brány.

******************************************

Slovan Liberec – Zbrojovka Brno 3:1 (3:0)

Branky: 23. a 33. Frýdek, 29. Tupta – 89. vlastní Rondič. Rozhodčí: Petřík – Vodrážka, Slavíček – Szikszay (video). ŽK: Ghali – Hlavica. Diváci: 1658.

Liberec: Vliegen – Ndefe, Plechatý, Purzitidis – Fukala (84. Polyák), Červ, Doumbia (46. Valenta), Ghali – Frýdek (73. Kozák), Tupta (66. Rondič) – Olatunji (84. Varfolomejev). Trenér: Kozel.

Brno: Berkovec – Hlavica (46. Blecha), Tijani, Štěrba (73. Nečas) – Hrabina, Falta, Texl, Granečný – Ševčík, Řezníček (46. Hladík), Alli (64. Fousek). Trenér: Hašek.

Dynamo České Budějovice – FK Jablonec 5:1 (3:0)

Branky: 18. Hora, 21. Havel, 45.+2 Čmelík, 53. Čoudek, 70. Adediran – 59. Souček. Rozhodčí: Nehasil – Matoušek, Hádek – Klíma (video). ŽK: Penner – Martinec, Hübschman. Diváci: 2895.

Č. Budějovice: Janáček – Čoudek, Havel, Králik (71. Broukal) – Čmelík (83. Potočný), Hora, Hellebrand, Čavoš, Penner (71. Sluka) – Adediran (79. Škoda), Čermák (71. Zajíc). Trenér: Nikl.

Jablonec: Hanuš – Heidenreich (46. Surzyn), Král, Martinec (68. Akpudje) – Souček, Hübschman, Šulc, Považanec (46. Jovovič), Polidar (78. Patrák) – Sejk (68. Černák), Chramosta. Trenér: Horejš.

Viktoria Plzeň – Trinity Zlín 4:0 (1:0)

Branky: 49. a 57. Vlkanova, 34. Hejda, 86. Chorý. Rozhodčí: Křepský – Váňa, Dohnálek – Starý (video). ŽK: Sýkora – Hlinka. Diváci: 8415.

Plzeň: Staněk – Holík, Hejda (81. Kaša), Jemelka, Sýkora – Kalvach, Bucha – Jirka (46. Vlkanova), Vydra (67. Kliment), Pilař (67. Květ) – Durosinmi (46. Chorý). Trenér: Bílek.

Zlín: Rakovan – Cedidla, Simerský, Kolář, Procházka – Hlinka, Hrubý (73. Didiba) – Vukadinovič (73. Dramé), Slončík (62. Hellebrand), Fantiš (74. Reiter) – Kovinič (62. Silný). Trenér: Vrba.