Karviná vyhrála gólem z penalty ve třetí minutě nastavení a již není poslední

Fotbalisté Karviné v utkání 25. ligového kola porazili po trenérské změně České Budějovice 2:1 a v nejvyšší soutěži po 11 zápasech zvítězily. Dva týmy ode dna tabulky si tak vyměnily pořadí. Slezský nováček se posunul na 15. příčku a poslední místo přenechal Jihočechům, kteří na něj ztrácejí bod. Dynamo poslal ve 20. minutě do vedení Jan Suchan, ale do pauzy srovnal Amar Memič a ve třetí minutě nastavení dokonal obrat z penalty střídající Alex Iván.

Karviná v úterý odvolala kouče Juraje Jarábka. Tým nováčka nejvyšší soutěže převzali dosavadní trenéři třetiligové rezervy Marek Bielan s Radimem Grussmanem, kvůli chybějícím licencím byl ale místo nich v zápise o utkání oficiálně uveden sportovní ředitel Lubomír Vlk.

»Dnes a zítra jsem trenér A-mužstva, v pondělí se ale vracím k rezervnímu týmu. Zda tu bude jiný trenér, je na vedení. Pokud tu už dnes byl, tak viděl, že tohle mužstvo má sílu,« uvedl Bielan na tiskové konferenci.

Poklidný zápas se rozproudil s blížícím se koncem. Když už vše nasvědčovalo dělbě bodů, zahrál střídající Alli ve vlastní šestnáctce nešťastně rukou a sudí Všetečka nařídil pokutový kop pro domácí. Videorozhodčí jeho verdikt posvětil, Iván ve třetí minutě nastavení penaltu s přehledem proměnil a rozhodl. České Budějovice venku v lize už 23 zápasů po sobě nezvítězily a s dvěma z celkových 18 bodů jsou tam nejhorším týmem sezony.

»Co se týče penalt, opravdu nerozumím pravidlu o ruce ve vápně. Minulý týden nám se Zlínem takovou odvolali, teď ji proti nám odpískali. Ale měli jsme dát více branek a nemuseli jsme teď brečet. Je to opravdu smolná porážka, ale zajíci se sčítají až po honu. Prohráli jsme venku, není to zase taková tragédie, i když u konkurenta v boji o záchranu,« mínil kouč Budějovic Jiří Lerch.

»Co se týče penalty, nejsem tady od toho, abych komentoval výkon rozhodčích. Za výhrou jsme si šli. Za tři dny, co jsme u týmu, jsme toho moc udělat nemohli. Jen jsme hráčům opakovali, že jsou ligoví fotbalisté. Přestože mohli slyšet a číst, že to tak už není,« řekl Bielan.

Stejným výsledkem skončil i duel kandidátů na elitní šestku pro Skupinu o titul. Mladá Boleslav porazila olomouckou Sigmu 2:1 a posunula se na pátou příčku, zatímco Hanáci zůstali sedmí. Domácí poslal v úvodu do vedení Tomáš Ladra, v 52. minutě oslabil hosty vyloučením Jan Vodháněl. Sigma přesto záhy zásluhou proměněné penalty Lukáše Juliše srovnala. Na druhé straně neproměnil pokutový kop Ladra, vítězství Středočechům nakonec zařídil v 76. minutě krátce po příchodu na trávník John Solomon. V nastavení dostal červenou kartu i střídající domácí hráč Patrik Žitný.

Neproměněná penalta byla k vidění i v Teplicích, kde domácí remizovali 1:1 se Slováckem. Tři body jim mohl zajistit v 81. minutě Daniel Fila, ovšem při exekuci nechal vyniknout hostujícího gólmana Milana Heču. Přitom to byl právě Fila, kdo dnes dal vyrovnávací gól a penaltu si sám vybojoval. Jenže sladkou třešinku nakonec nesnědl…

Remízou skončil i duel Zlína s Bohemians 1905. Tam mohou být spokojeni především Ševci, kteří v 56. minutě prohrávali 0:2. Pak však jejich akcie zvedli sedm minut nato Antonín Fantiš a následně v 76. minutě srovnal Dominik Simerský, jenž byl přitom na hřišti pouze pár sekund. Vršovický tým tak už deset kol v řadě nezvítězil, navíc se s deseti sezonními »plichtami« zařadil mezi remízové krále spolu s Jabloncem. »Je to pro mě hořkosladký bod. Měli jsme vyhrát, ale pak jsme byli rádi, že jsme dokonce neprohráli,« zhodnotil duel Jaroslav Veselý, kouč Pražanů.

* * *

FK Mladá Boleslav – Sigma Olomouc 2:1 (1:0)

Branky: 8. Ladra, 76. Solomon – 59. Juliš z pen. Rozhodčí: Volek – Hurych, Žurovec – Batík (video). ŽK: Hilál, Suchý, Sakala, Solomon, Matějovský, Holoubek (trenér) – Vraštil, Vodháněl, Pokorný, Macík, Langer (mimo hřiště). ČK: 90.+8 Žitný – 52. Vodháněl. Diváci: 2228.

M. Boleslav: Mikulec – Kadlec, Suchý, Karafiát, Fulnek – Sakala (73. Mareček), Matějovský – Jawo (73. Solomon), Ladra, Kušej (86. Žitný) – Hilál (90.+2 Šimek). Trenér: Holoubek.

Olomouc: Macík – Vraštil, Pokorný, Beneš, Novák (78. Chvátal) – Breite, Pospíšil (56. Ventúra) – Vodháněl, Zorvan (57. Uriča), Fortelný (56. Singhateh) – Juliš (85. Šíp). Trenér: Saňák.

MFK Karviná – Dynamo České Budějovice 2:1 (1:1)

Branky: 30. Memič, 90.+3 Iván z pen. – 20. Suchan. Rozhodčí: Všetečka – Kubr, Lakomý – Zelinka (video). ŽK: Holec, Fleišman, Svozil, Boháč, Doležal, Iván – Nikl, Šigut, Sladký, Poulolo, Hellebrand. Diváci: 1862.

Karviná: Holec – Krčík, Svozil, Bergqvist, Fleišman – Moses (83. Traoré), Boháč (83. Vinícius) – Memič (75. Ražnatovič), Čavoš, Regáli (67. Iván) – Doležal. Trenér: Vlk.

Č. Budějovice: Janáček – Sladký, Poulolo, Králik, Trummer – Čermák, Nikl (89. Skalák), Hellebrand (89. Böhm) – Suchan – Šigut (70. Alli), Ondrášek (80. Tranziska). Trenér: Lerch.

FC Zlín – Bohemians Praha 1905 2:2 (0:1)

Branky: 63. Fantiš, 76. Simerský – 14. Prekop, 56. Petrák. Rozhodčí: Radina – Machač, Dobrovolný – Klíma (video). ŽK: Slončík, Holík, Bartošák, Nombil, Černín – Shejbal, Köstl, Petrák, Kovařík. Diváci: 3351.

Zlín: Dostál – Holík, Cedidla, Černín, Čelůstka (46. Vukadinovič) – Bužek, Nombil – Fantiš (66. Schánělec), Slončík (75. Pidro), Bartošák – Ikugar (75. Simerský). Trenér: Červenka.

Bohemians: Valeš – Hůlka, Křapka, Hybš – Köstl, Beran (69. Kozák), Hrubý, Kovařík – Prekop (90.+4 Mužík), Shejbal (55. Petrák) – Ristovski (69. Huf). Trenér: Veselý.

FK Teplice – 1. FC Slovácko 1:1 (1:1)

Branky: 12. Fila – 11. Juroška. Rozhodčí: Zaoral – Dohnálek, Pospíšil – Machálek (video). ŽK: Mareček, Labík, Bílek – Blahút, Reinberk. Diváci: 3931.

Teplice: Ludha – Knapík (46. Beránek), Chaloupek, Kričfaluši – Bílek (86. Švanda), Jukl (62. Křišťan), Mareček, Labík – Trubač – Jásir (75. Čerepkai), Fila. Trenér: Frťala.

Slovácko: Heča – Hofmann, Daníček, Kalabiška – Blahút (83. Kohút), Trávník (87. Reinberk), Havlík, Doski – Petržela (69. Sinjavskij), Juroška (83. Kvasina) – Vecheta (87. Mihálik). Trenér: Svědík.