Mistrem světa na silnici je Van der Poel. Češi mají medaili z maratonu bikerů

AKTUALIZOVÁNO

Mistrem světa v silničním závodě se stal v Glasgow poprvé nizozemský cyklista Mathieu van der Poel. Úřadující světový šampion v cyklokrosu tak po 38 letech ukončil čekání Nizozemců na titul.

V tříčlenném hvězdném finiši dalších favoritů si vyjel stříbro Belgičan Wout van Aert a bronz Slovinec Tadej Pogačar. Dvojnásobný vítěz Tour de France Pogačar porazil těsně mistra světa z roku 2019 Dána Madse Pedersena.

»Tento úspěch je završením mé dosavadní kariéry. Jde patrně o největší vítězství na silnici a já si vůbec nedokážu představit, že budu teď celý rok jezdit v duhovém dresu,« citovala Van der Poela agentura Reuters. Nizozemec bude navíc v sobotu na startu v olympijské disciplíně cross country horských kol.

Závod na desítky minut přerušili aktivisté, kteří se přilepili k silnici a navzájem se propojili pomocí řetězů a zámků na kola. Celou situaci musela řešit policie. Více zde. Situaci závodníkům navíc ztížilo ještě počasí, protože zhruba 50 kilometrů před cílem začal části městského okruhu skrápět déšť.

Z kvarteta Čechů si dnes vedl nejlépe Petr Kelemen, jenž strávil většinu závodu v čele jako jeden z devítičlenné skupiny uprchlíků. Do cíle dojel na 24. místě deset minut po vítězném Van der Poelovi, o devět sekund však porazil obhájce zlata Remca Evenepoela z Belgie. »Jak nastoupili ti nejlepší, poprvé jsem na to byl ještě schopný reagovat, ale pak už ne a zůstal jsem ve skupině o dvacítku. Bohužel jsem se o umístění v top 20 sám připravil, protože jsem udělal chybu na mokru, spadl jsem a něco ztratil. Pak už to bylo spíš utrápené, ale 24. místo na mistrovství světa je super,« uvedl Kelemen v tiskové zprávě svazu

Michael Boroš byl při premiéře na silničním MS sedmatřicátý, na 42. příčce dokončil závod Adam Ťoupalík. »Nájezd na prvních 120 kilometrech byl docela v klidu. Vytvořil se únik, pak se jelo tempo, dokud nám to nepřekazili aktivisti. Tam jsme bohužel zkejsli necelou hodinu a trochu nám zatuhly nohy. To bylo docela dost nepříjemné. Nájezd na okruhy už byl masakr. Něco takového jsem nezažil,« uvedl Boroš v tiskové zprávě svého týmu Elkov Kasper.

Lídr české sestavy Mathias Vacek, jenž získal loni na MS v Austrálii stříbro v kategorii do 23 let a pro účast mezi elitou se nechal postaršit, startoval s medailovými ambicemi, ale po polovině z celkových 271,1 kilometru odstoupil. »Jel se furt doraz a já se necítil moc dobře. Po dvou kolech mě začalo bolet břicho, odpadl jsem a na tomhle okruhu bylo jasné, že je to konec. Nebyl to pro mě dnes úplně nejlepší den, ale to se nedá nic dělat. Možná jsem to na začátku přehnal s gelama… Úplně mi to nesedlo. Jsou to zkušenosti do dalších let, ale jsem určitě zklamaný,« řekl jednadvacetiletý Vacek v rozhovoru pro Českou televizi. Chuť si bude moct spravit v pátek, kdy ho společně s Jakubem Otrubou čeká start v časovce.

Přesto dnes mohla česká cyklistika na společném šampionátu ve Skotsku slavit cenný kov, konkrétně stříbro. Zasloužil se o něj Biker Martin Stošek, který v závodě maratonců na mistrovství světa nestačil jen na Brazilce Henriqueho Avanciniho, který po 120 kilometrech dojel do cíle 28 sekund před českým reprezentantem. Třetí skončil Němec Lukas Baum, jenž nabral na Stoška manko minutu a čtvrt.

(koz, čtk)

Související články

Zanechte komentář

Please enter your comment!
Please enter your name here

- Advertisement -

Poslední zprávy