Vingegaard je na Tour krok od obhajoby, předposlední etapu vyhrál Pogačar

Dánský cyklista Jonas Vingegaard sice v závěru 20. etapy Tour de France prohrál spurterský souboj se svým největším rivalem Slovincem Tadejem Pogačarem, ale dál bezpečně míří za obhajobou celkového prvenství. Od potvrzení druhého triumfu v nejslavnějším cyklistickém závodě světa ho dělí jen nedělní dojezd do Paříže, v němž už se na celkové pořadí tradičně neútočí.

Dvojnásobný šampion Tour Pogačar si po trápení v předchozích etapách připsal druhý dílčí úspěch ve 110. ročníku, žlutý dres už ale ohrozit nemohl. Díky bonusovým sekundám za výhru v poslední náročné horské etapě dokázal jen mírně snížit odstup za vedoucím Vingegaardem na 7:29 minuty. Druhé místo v dojezdu do lyžařského střediska Le Markstein vybojoval Rakušan Felix Gall.

»Po tom hrozném týdnu jsem konečně byl na kole zase sám sebou. Snažil jsem se o únik, ale nakonec to byl spurt. Je vážně skvělé, že jsem to takhle zakončil,« pochvaloval si v cíli slovinský jezdec stáje SAE Team Emirates. Po dlouho těsném souboji o celkové prvenství ztratil kontakt s Vingegaardem až v úterní časovce a hlavně den poté v královské etapě, v níž zcela odpadl.

Oba hlavní favorité ve stoupání na poslední vrchařskou prémii postupně dostihli všechny uprchlíky, a protože žádný z nástupů Pogačarovi nevyšel, společně s Gallem pokračovali až do cíle. Na posledních pět kilometrů se do vedoucí skupiny dotáhla i dvojčata Adam a Simon Yatesové a právě stájový kolega Adam Yates pomohl Pogačarovi rozjet poslední spurt. Vingegaard na jeho dynamický nástup podle očekávání nestačil, na cílové pásce se před něho ještě těsně prosmýkl Gall.

Simon Yates se díky čtvrtému místu posunul na stejnou pozici za svého bratra i v celkovém hodnocení. Dosud čtvrtý Španěl Carlos Rodríguez dnes nabral manko 52 sekund.

Puntíkatý dres pro nejlepšího vrchaře mohl už v polovině etapy slavit Ital Giulio Ciccone. Po výhře na vrchařské prémii třetí kategorie na Col de la Schlucht bylo jasné, že o svedení přijít nemůže a stačí mu dojet do cíle. Zelený dres za bodovací soutěž má na dosah vítěz čtyř etap Jasper Philipsen z Belgie.

Nedělní závěrečná etapa s cílem v Paříži má ceremoniální charakter, o etapové vítězství se závodí až v závěrečných kilometrech na Champs Élysées.

(čtk)

FOTO – letour.fr

Související články

Zanechte komentář

Please enter your comment!
Please enter your name here

- Advertisement -

Poslední zprávy