Zimní sporty v Číně zažívají boom po Pekingu 2022

Rok po zimních olympijských hrách 2022 se v Číně projevuje trvalá vášeň pro zimní sporty, a to jak na zasněženém severu země, tak v teplejších jižních oblastech.

Toto dědictví olympijských her nejenže podpořilo místní ekonomiku, ale také posunulo Čínu do pozice nově vznikajícího světového centra zimních sportů.

Nabitý soutěžní program

Od poloviny listopadu se v Pekingu koná nabitý program mezinárodních soutěží, které připomínají zimní olympijské hry 2022.

Na Národním rychlobruslařském oválu, který je díky svým špičkovým podmínkám na ledové ploše označován za »nejrychlejší led«, se v listopadu konal Světový pohár v rychlobruslení 2023-2024 a v Národním bobařském centru na pekingském předměstí Jen-čching se souběžně konal Světový pohár v bobech a skeletonu.

Ital Andrea Giovannini (vpředu) vede závodní pole během závodu Světového poháru mužů s hromadným startem na Národním rychlobruslařském oválu v Pekingu 19. listopadu 2023. FOTO – Xinhua/Ju Huanzong

Pekingský park Šou-kang, ikonické místo zimních her 2022, přivítal od 30. listopadu do 2. prosince návrat big airu v rámci Světového poháru FIS ve snowboardingu a freeskiingu. V čele elitní sestavy nejlepších světových snowboardistů se na druhé zastávce seriálu Světového poháru 2023-2024 představil čínský zázrak Su I-ming.

»Tady začaly mé sny,« řekl Su po zisku titulu mezi muži. »Atmosféra je fantastická. Je povzbuzující vidět, jak se s tímto sportem seznamuje stále více lidí a jak se do něj zapojují.«

Su I-min v akci během finále mužského snowboardového závodu v disciplíně big air na Světovém poháru ve snowboardingu a freeskiingu  v Šou-kangu v Pekingu, 2. prosince 2023. FOTO – Xinhua/Xu Yanan

O pouhý týden později byla v Čongli neuvěřitelně úspěšně zahájena sezóna Světového poháru ve freeskiingu na u-rampě.
V lyžařském středisku Secret Garden podle očekávání opět vládla olympijská vítězka Ku Aj-ling. »Vrátit se a uspořádat první závod tady v Secret Garden po jedenácti měsících mimo sjezdovku, to je splněný sen,« řekla Ku.

Ku Aj-ling při výskoku do vzduchu během finále ženského závodu ve freeskiingu v Čang-ťia-kou v severočínské provincii Che-pej 7. prosince 2023. FOTO – Xinhua/Yang Shiyao

Světový pohár v rychlobruslení na krátké dráze a finále Grand Prix v krasobruslení se konaly mezi 7. a 10. prosincem, čímž skončila měsíční série mezinárodních akcí na špičkové úrovni v čínském hlavním městě.

Bruslařské soutěže hostily také jižní oblasti Číny, například Čchung-čching a Šanghaj, což signalizuje geografické rozšíření zimních sportů v zemi.

Vzhledem k tomu, že Charbin získal pořadatelská práva na zimní asijské hry v roce 2025, je Čína připravena upevnit svou pozici centra zimních sportů v nadcházejících letech.

Bruslaři pózují pro fotografie po závěrečném slavnostním ceremoniálu finále Grand Prix ISU v krasobruslení v Pekingu, Čína, 10. prosince 2023. FOTO – Xinhua/Ju Huanzong

Davové nadšení pokračuje

Vstupenky na Světový pohár v rychlobruslení na krátké dráze a finále Velké ceny ISU v krasobruslení byly téměř vyprodány, což podtrhuje nadšení čínské veřejnosti pro zimní sporty.

»Mám short track velmi rád a přivedl jsem sem své dítě, aby zažilo atmosféru naživo,« řekl divák s příjmením Čang. »Pevně věřím, že sport je nejlepší způsob výchovy na světě, a doufám, že mé dítě získá smysl pro týmového ducha.«

Lyžařské středisko Ken-tching v Čchung-li navštívilo 25. listopadu 6600 návštěvníků, což je nejvyšší denní rekord od otevření střediska v roce 2012. Od svého otevření 9. listopadu zaznamenalo lyžařské středisko Ja-pu-li v severovýchodní čínské provincii Chej-lung-ťiang průměrnou denní návštěvnost 5500 návštěvníků, přičemž maximální jednodenní návštěvnost dosáhla 7500 návštěvníků, čímž překonala úroveň z předchozích let ve stejném období.

Oblíbenými lyžařskými destinacemi se stávají i některé regiony, které dříve nebyly okolnímu světu dobře známé. Altaj v severozápadní čínské Ujgurské autonomní oblasti Sin-ťiang je na prvním místě, protože jeho tři lyžařská střediska – Ťiang-ťün, Koktokaj a Džikepulin – nabízejí větší rozmanitost terénu a delší lyžařskou sezónu.

Online platforma Ctrip zveřejnila údaje, které odhalily neustálý nárůst zájmu o lyžování v Sin-ťiangu, přičemž obliba vzrostla o 155 %, zatímco zájem o lyžařská střediska vzrostl o 128 %.

Pcheng Čchao na túře v Altaji v severozápadní čínské Ujgurské autonomní oblasti Sin-ťiang 26. ledna 2023. FOTO – Xinhua/Hu Yue

Jang Jang, první čínská zimní olympijská vítězka, který v současnosti působí jako viceprezidentka Světové antidopingové agentury, zaznamenala po hrách v roce 2022 výrazný nárůst účasti mládeže v zimních sportech.

»Zimní olympijské hry uchvátily představivost národa a mnohým přiblížily kouzlo sportů na ledě a sněhu. Díky tomuto základu pevně věřím, že potenciál růstu po skončení her je astronomický,« řekl Jang.

Díky výstavbě krytých zařízení si zimní sporty získaly oblibu i v teplejších jižních oblastech. Poprvé v historii vytvořily své týmy zimních sportů regiony jako Kuang-tung a Čchung-čching, které se chtějí zúčastnit národních zimních her v roce 2024.

Viceprezidentka Světové antidopingové agentury (WADA) Jang Jang hovoří během tiskové konference na zimních olympijských hrách v Pekingu 2022, 2. února 2022. FOTO – Xinhua/Li An

Ekonomika ledu a sněhu se zahřívá

Rostoucí zájem o zimní sporty vedl k růstu průmyslu zimních sportů a vytvoření dalších pracovních míst.

Podle bílé knihy o čínském lyžařském průmyslu vzrostl počet lyžařských středisek v Číně během deseti let z 200 na více než 700. V roce 2014 bylo v Číně pouze pět krytých lyžařských středisek, v roce 2023 jejich počet přesáhl 50.

Li Čchun, původem ze severovýchodní Číny, se v roce 2020 ujal role lyžařského instruktora v kuangtungském lyžařském resortu Kuang-čou Bonski.

»Tito nadšenci zahrnují jak malé děti, tak osoby starší 60 let a nespokojí se s pouhou znalostí lyžování, ale věnují se zdokonalování svých dovedností,« řekl Li. »Krytá lyžařská střediska nabízejí ‚sněhovou sezónu‘ po celý rok, což je důvod, proč jsem se rozhodl přijet do Kuang-čou.«

Vystavovatel předvádí lyžařské vybavení na 32. mezinárodním hospodářském a obchodním veletrhu v Charbinu v severovýchodní čínské provincii Chej-lung-ťiang, 15. června 2023. FOTO – Xinhua/Zhang Tao

Podle analytické zprávy společnosti Asia Digital Group se očekává, že do roku 2025 dosáhne čínský sektor zimních sportů hodnoty jednoho bilionu jüanů (140 miliard amerických dolarů).

»Vzhledem k současnému tempu růstu, které zpráva odhaduje na 890 miliard jüanů do roku 2023, se zdá, že dosažení hranice bilionu jüanů je nevyhnutelné,« uvedl Čang Li, výkonný viceprezident společnosti Asia Digital Group, která organizovala Světovou výstavu zimních sportů (WWSE) v Pekingu.

(Xinhua)

Související články

Zanechte komentář

Please enter your comment!
Please enter your name here

- Advertisement -

Poslední zprávy