Home Zahraničí Aktivita čínských továren se v lednu zlepšila, očekávání zůstávají stabilní

Aktivita čínských továren se v lednu zlepšila, očekávání zůstávají stabilní

Na snímku z 10. ledna 2024 je továrna čínského výrobce elektromobilů Li Auto Inc. v Čchang-čou ve východočínské provincii Ťiang-su. FOTO - Xinhua/Ji Chunpeng

Aktivita čínských továren vykázala tento měsíc zlepšení, neboť podniky hlásily robustní výrobu a udržovaly celkově optimistický výhled, což přispívá k rostoucímu počtu důkazů o tom, že čínská ekonomika má za sebou pozitivní začátek letošního roku.

Index nákupních manažerů (PMI) pro čínský výrobní sektor dosáhl v lednu 2024 hodnoty 49,2, což je více než 49 bodů v prosinci loňského roku, ukázaly ve středu oficiální údaje.

Podle údajů zveřejněných Národním statistickým úřadem (NBS) se hodnota odrazila od dna po tříměsíčním poklesu, který začal v říjnu 2023, a naznačuje zlepšení výrobní aktivity. Index PMI za prosinec, listopad a říjen činil 49, 49,4 a 49,5 bodu.

Údaj nad 50 znamená expanzi, zatímco údaj pod 50 vyjadřuje pokles.

Oživení indexu PMI naznačuje nárůst podpůrných faktorů pro ekonomiku, což přispívá k její stabilitě, uvedl Čang Li-čchün, zvláštní analytik Čínské federace logistiky a nákupu, s tím, že úřady od začátku roku zvýšily úsilí o podporu ekonomiky.

Vedoucí statistik NBS Čao Čching-che uvedl, že továrny tento měsíc zaznamenaly zrychlení výroby a nárůst nových zakázek, zatímco jejich očekávání zůstala v lednu stabilní.

Dílčí index měřící výrobní produkci se díky silnému růstu v odvětví potravin a nápojů, zábavy a výroby léků vyšplhal na čtyřměsíční maximum. Výrazné zlepšení zaznamenaly exportní objednávky, které odrážely oživení zahraniční poptávky, a pokračoval růst nových zakázek v oblasti výroby zařízení a špičkových technologií i spotřebního zboží.

Výhled podnikatelské aktivity zůstal do značné míry stabilní, přičemž očekávání výrobců léků, automobilů a železničních a přepravních zařízení přetrvávala na vysokých hodnotách.

U velkých podniků se PMI vrátil do pásma expanze, zatímco u středních podniků se zlepšil, ale stále se nacházel v pásmu kontrakce. U malých podniků zůstala situace nevýrazná.

Středeční údaje také ukázaly, že nevýrobní aktivita v zemi, konkrétně ve službách a stavebnictví, v lednu zrychlila expanzi, když PMI činil 50,7 bodu oproti prosincové hodnotě 50,4 bodu.

Začátkem ledna svátky zvýšily ochotu lidí cestovat a utrácet peníze, což podle Čao vyvolalo zvýšenou aktivitu v maloobchodě, silniční dopravě, letecké dopravě a stravování.

Rok 2023 uzavřela čínská ekonomika s impozantním nárůstem o 5,2 % a nový rok tak zahájila pozitivně.

Celou zemí prostupovala příjemná nálada, která se projevovala rušnými turistickými atrakcemi a dlouhými frontami v restauracích. Během třídenních novoročních svátků překonaly příjmy z cestovního ruchu v Číně úroveň před rokem 2019 a tržby v pokladnách dosáhly rekordní výše. Očekává se, že nadcházející Jarní festival přinese další nárůst počtu cest a tržeb.

Odborníci však stále varují před obtížemi a výzvami, kterým ekonomika čelí, včetně nedostatečné efektivní poptávky a slabých sociálních očekávání. Podle Čanga je třeba vyvinout větší úsilí na podporu domácí poptávky prostřednictvím vládních investic ve snaze podpořit vzestupný trend ekonomiky.

(Xinhua)

PŘIDEJ KOMENTÁŘ

Please enter your comment!
Please enter your name here