Amatérští archeologové vykopali záhadný dvanáctistěnní artefakt

Amatérští archeologové ze skupiny Norton Disney History and Archaeology Group nalezli při loňských vykopávkách u anglické vesnice Norton Disney poblíž Lincolnu záhadný římský dvanáctistěnný artefakt, ojedinělé velikosti a kvality zpracování. Jeho účel zatím není ani odborníkům znám.

Podobných záhadných dutých dvanáctistěnů bylo v Británii nalezeno již 33, ale stále se jedná o jednu z největších archeologických záhad. Ví se o nich pouze, že pocházejí zřejmě již z 1. století, z římské doby, ale jejich účel a použití je stále záhadou. V římské literatuře nebyly zatím nalezeny žádné popisy ani nákresy těchto nadmíru zajímavých předmětů.

Artefakt byl nalezen při vykopávkách v létě 2023 u anglické vesnice Norton Disney nedaleko Lincolnu na vrcholu kopce v jámě vykopané pro neznámý účel, kde byl, zdá se záměrně umístěn zhruba před 1700 lety. Jedná se zatím o jeden z největších nalezených exemplářů. Měří 8,6 centimetrů a váží necelých 254 gramu a byl vyroben ze slitiny 63 procent mědi, 26 procent olova, 8 procent cínu, 0,2 procent zinku a stopového množství železa.

Rozhodně se nejednalo o měřící zařízení, protože tyto artefakty nemají standardní velikost. Nevykazují ani známky opotřebení, takže nebyly používány jako nástroje, uvedla amatérská archeologická skupina.

»Historici se navzdory rozsáhlému výzkumu doposud nepřiblížili zjištění, co tyto předměty znamenají,« uvedl Richard Parker, tajemník skupiny Norton Disney History and Archaeology Group, která předmět nalezla.

»Naše představivost se u těchto předmětu rozbíhá, když přemýšlíme o tom, k čemu je Římané mohli používat. Magie, rituály nebo náboženství – to se možná nikdy nedozvíme,« řekl Parker pro televizní stanici BBC.

»Na vytvoření námi nalezeného litého dvanáctistěnu bylo vynaloženo obrovské množství času, energie a dovednosti. Byl dokončen ve vysoké kvalitě, protože je mimo jiné zdoben na všech 12 plochách, takže zřejmě nebyl používán k přízemním účelům,« dodala k artefaktu archeologická skupina pro deník The Guardian.

Skupina Norton Disney History and Archaeology Group získala povolení vrátit se v létě letošního roku na místo, a pokračovat ve vykopávkách, protože loni mohla kvůli časovým a finančním omezením vykopat příkop jen částečně. Loni v něm našli také římskou keramiku ze čtvrtého století, přičemž tajemný dvanáctihran byl nalezen předposlední den vykopávek. Od pokračování vykopávek si slibují pokusit se odhalit další stopy, proč byl dvanáctihran umístěn právě zde.

Záhadný římský dvanáctistěn bude vystaven pro veřejnost v Lincolnu v rámci festivalu historie, který tam začíná v sobotu a potrvá do pondělí.

(mac)

FOTO – nortondisneyhag.org, Norton Disney History and Archaeology Group

Související články

Zanechte komentář

Please enter your comment!
Please enter your name here

- Advertisement -

Poslední zprávy