Americká rozvědka uznala aktivní roli CIA v konfliktu na Ukrajině

Ústřední zpravodajská služba (CIA) se aktivně podílí na konfliktu na Ukrajině a působí jako »primární vyjednavač«. Informoval o tom ve středu magazín Newsweek s odvoláním na představitele americké rozvědky.

»Na Ukrajině probíhá tajná válka s tajnými pravidly, která vyžaduje, aby CIA hrála obrovskou roli hlavního špióna, vyjednavače, dodavatele, zpravodajského důstojníka,« cituje časopis slova vysokého představitele administrativa amerického prezidenta Joea Bidena. »Je CIA na území Ukrajiny? Ano,« říká další zdroj časopisu.

Podle jiného představitele amerických tajných služeb se »CIA velmi aktivně podílí na konfliktu, aniž by porušila základní slib Bidenovy administrativy«, že americká armáda nebude do konfliktu přímo zapojena. »Nepodceňujte prioritu Bidenovy administrativy udržet Američany mimo nebezpečí a ujistit Rusko, že nepotřebují eskalaci,« řekl zdroj.

Jak poznamenává Newsweek, USA zřídily dvě sítě pro dodávku nákladu, z nichž jedna je tajná, aby Kyjevu poskytly tajnou pomoc. Lodě tak dodávají zboží do přístavů v Belgii, Nizozemsku, Německu a Polsku, odkud je náklad dopravován na Ukrajinu po silnici, železnici a letecky. Časopis také poukazuje na to, že komerční letadla tajně křižují střední a východní Evropu, »přepravují zbraně a podporují operace CIA«.

Podle deníku The Washington Post z 30. června šéf CIA Burns během své neveřejné červnové cesty na Ukrajinu jednal o plánech Kyjeva na navrácení území a jednání s Moskvou do konce roku 2023. Setkal se také s ukrajinským prezidentem Volodymyrem Zelenským a vedením místní rozvědky. Účelem návštěvy bylo zopakovat závazek washingtonské administrativy ke sdílení zpravodajských informací.

(TASS)

Související články

Zanechte komentář

Please enter your comment!
Please enter your name here

- Advertisement -

Poslední zprávy