Arménie souhlasí s ruským návrhem ponechat zatím otázku statusu Karabachu stranou

Arménské úřady souhlasí s návrhem Ruska odložit diskusi o statusu Náhorního Karabachu, uvedl ve středu premiér Nikol Pašinjan.

»Víte, že naši ruští kolegové řekli, že podle jejich názoru by bylo správné odložit otázku statusu Náhorního Karabachu na neurčito. Je to zdůvodněno tím, že v tuto chvíli je objektivně nemožné najít status, který bude přijatelný pro všechny. Musím říci, že náš názor je s tímto stanoviskem plně a stoprocentně v souladu,« řekl podle agentury TASS.

Ruský velvyslanec v Arménii Sergej Kopyrkin dříve na brífinku uvedl, že ruské vedení se domnívá, že otázka statusu Náhorního Karabachu by měla být ponechána budoucím generacím, kdy se vytvoří podmínky pro spravedlivé a pro všechny přijatelné řešení. Zároveň poznamenal, že podle postoje Moskvy by urovnání mělo být výsledkem dohod mezi Arménií a Ázerbájdžánem.

Dne 31. října se v Soči z iniciativy ruské strany uskutečnilo třístranné setkání ruského vůdce, jeho ázerbájdžánského protějšku a arménského premiéra. Výsledkem jednání bylo společné prohlášení. Ruský prezident Vladimir vPutin uvedl, že některé věci musely být z předběžně rozpracovaného textu staženy a práce na nevyřešených otázkách z trojstranného prohlášení bude pokračovat soukromě.

Podle Pašinjana setkání s Putinem a jeho ázerbájdžánským protějškem Ilhamem Alijevem přineslo pokrok v nastolení míru na jižním Kavkaze. »Vzhledem k velkému zájmu chci hovořit o trojstranném setkání, které se konalo v Soči. Mohu podle výsledků tohoto setkání konstatovat, že byl učiněn krok k realizaci mírového programu? Mohu říci: ano, rozhodně. Byla to velmi důležitá a plodná schůzka,« řekl v projevu k parlamentu.

(cik)

Související články

Zanechte komentář

Please enter your comment!
Please enter your name here

- Advertisement -

Poslední zprávy