Home Zahraničí Britská královna chtěla, aby princ William sloužil v Afghánistánu

Britská královna chtěla, aby princ William sloužil v Afghánistánu

FOTO - wikipedia

Britská královna Alžběta II. chtěla, aby její vnuk princ William sloužil v Afghánistánu stejně jako jeho bratr princ Harry. Informoval o tom v úterý deník Daily Mail.

Podle listu zesnulá královna své rozhodnutí projednala s bývalým náčelníkem generálního štábu ozbrojených sil generálem Michaelem Jacksonem (2003-2006). Podrobnosti o svém rozhovoru s Alžbětou II. generál prozradil na natáčení nové řady britského televizního seriálu The Crown, která bude odvysílána 20. dubna.

William absolvoval výcvik na Královské vojenské akademii v Sandhurstu v hrabství Berkshire a poté sloužil jako pilot pátracího a záchranného vrtulníku u 22. letecké jednotky britského letectva na ostrově Anglesey v severním Walesu. Do září 2013 se zúčastnil 156 operací a pomohl 146 lidem. »William velmi toužil odjet do Afghánistánu,« dodal John Scarlett, bývalý šéf britské zahraniční zpravodajské služby MI6. Alžběta II. však později usoudila, že účast na vojenských operacích v Afghánistánu by byla pro Williama jako následníka trůnu příliš riskantní.

Dne 7. října 2001 zahájily USA a Velká Británie v Afghánistánu »protiteroristickou operaci« Trvalá svoboda. Vojenská operace byla reakcí na útoky ve Spojených státech z 11. září 2001, při nichž zahynulo 2996 lidí. Washington z ní obvinil teroristickou organizaci Al-Káida, jejíž základny se nacházely na území Afghánistánu, ovládaném od roku 1996 radikálním hnutím Tálibán.

(TASS)

PŘIDEJ KOMENTÁŘ

Please enter your comment!
Please enter your name here