Britské odbory se dohodly s vládou na zvýšení platů zdravotníků

Většina odborů zastupujících zaměstnance Národní zdravotní služby (NHS) v Anglii dosáhla ve čtvrtek dohody s vládou o zvýšení platů. Vláda souhlasila s tím, že zdravotníkům vyplatí navíc 2,5 miliardy liber šterlinků, informuje televizní stanice Sky News.

Několik odborových svazů uvedlo, že doporučí svým členům navrhované zvýšení platů přijmout. Patří mezi ně Královská vysoká škola ošetřovatelství (RCN), odborová organizace Unison, odborová organizace GMB a odborová organizace Unison. Odborový svaz Unite s vládním návrhem nesouhlasil, ale uvedl, že jej stejně předloží k hlasování svým členům, aby přijali konečné rozhodnutí.

Odborový svaz Unison, který sdružuje pracovníky ve veřejném sektoru, školství, zdravotnictví a outsourcingových společnostech, uvedl, že podle vládního návrhu by zdravotničtí pracovníci od roku 2022-2023 dostávali jednorázovou platbu v rozmezí od 1500 do 3800 liber v závislosti na jejich kategorii. Kromě toho se jejich platy zvýší o 5 %. To je méně než míra inflace zaznamenaná na konci roku. Ta dosáhla rekordních 10,5 % za téměř 40 let a většina odborů požadovala, aby se platy valorizovaly alespoň o míru inflace. Ve středu však Úřad pro rozpočtovou odpovědnost snížil prognózu inflace na 2,9 % do konce roku 2023, což nakonec pomohlo stranám dosáhnout kompromisu. Odbory proto pozastavily své další akce, které byly naplánovány na nadcházející dny.

Vláda odhaduje, že zvýšení mezd se v Anglii dotkne více než 1 milionu lidí. V prohlášení vydaném ve čtvrtek britský premiér Rishi Sunak uvedl, že bylo dosaženo dohody, »která je finančně nenáročná pro daňové poplatníky« a umožňuje vládě splnit stanovený cíl snížit inflaci do konce roku na polovinu.

Koncem loňského roku zachvátila Velkou Británii vlna stávek vyvolaná prudkým růstem životních nákladů a poklesem reálných příjmů. Kromě zdravotníků se stávek účastní také železničáři, řidiči autobusů, pohraničníci, pošťáci, učitelé, univerzitní profesoři a řada dalších profesí. Britské úřady opakovaně prohlásily, že si nemohou dovolit zvýšit platy ve veřejném sektoru na úroveň inflace, protože takové opatření by dále zvýšilo ceny v zemi a nadměrně zatížilo rozpočet.

(jb, TASS)

Související články

Zanechte komentář

Please enter your comment!
Please enter your name here

- Advertisement -

Poslední zprávy